Pardubice podle vás


Kašpar svou sochu na třídě Míru mít bude

01.duben 2016 11:04

Kašpar svou sochu na třídě Míru mít bude

Bronzová socha průkopníka české aviatiky se v mírně nadživotní velikosti objeví na třídě Míru. Po dlouhé debatě o tom na čtvrtečním zasedání rozhodli zastupitelé města. Socha za téměř dva miliony korun by krom městského rozpočtu mohla být financována také z veřejné sbírky.

Většina projevů zastupitelů se týkala někdejší architektonické soutěže, v níž vyhrál návrh architekta Pinkase na vybudování čtyřicetimetrového stožáru. Bronzová socha z dílny Františka Bálka tehdy skončila na druhém místě. Ačkoli po právní stránce byl vítězný návrh vyrovnán, některým zastupitelům se současný postup příliš nezdál.

Bývalá primátorka Štěpánka Fraňková (SPP) jej označila za popření architektonických soutěží. „Mohla bych být spokojená, že máme nyní na stole návrh architekta Bálka, ale já se na to dívám trochu jinýma očima. Má vůbec cenu pořádat jako město nějaké architektonické soutěže, když si chceme jen vybrat a nezajímá nás názor odborné veřejnosti?”

Podobný názor sdílel i Karel Haas (ODS), který zvolený postup označil ze sportovního hlediska za nefér. František Brendl (Pardubáci) se vyjádřil se slovy: „Jedná se o poplivání principů soutěže.”

Za postavení sochy se naopak veřejně postavil poslanec Martin Kolovratník (ANO), který připomněl názor veřejnosti, který se přikláněl k realizaci právě bronzové sochy. „Realizací vyslyšíme hlas pardubických občanů,” podotkl během debaty. Zájem veřejnosti vzbudil v roce 2014 také návrh na vytvoření ranveje, která by aviatika originálně připomněla.

Ačkoli architekt Milan Košař (Pardubáci) v soutěži hlasoval pro Pinkasův návrh, během zasedání uvedl, že si nemyslí, že dobrý výsledek soutěže je ten, kdy není realizováno vůbec nic. Z figurálních návrhů navíc Bálkův návrh dle jeho slov výrazně vybočoval.

Socha spolu se světelnou datovou osou připomínající Kašparův život by na třídě Míru mohla stát již příští rok, tedy 90 let od letcova úmrtí.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Bronzová socha, stožár - Magistrát města Pardubic, Ranvej - David Macháček


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑