Pardubice podle vás


Kam za kulturou v Pardubicích? Máme pro vás tip

12.červen 2013 19:27

Kam za kulturou v Pardubicích? Máme pro vás tip

Pardubice jsou dozajista městem kultury – máme tady špičkový orchestr – Komorní filharmonii Pardubice, dále v našem městě úspěšně funguje konzervatoř, působí tu nemálo kapel všemožných žánrů, namátkou třeba Vypsaná fiXa nebo Špičková kultura, známá svými letáky malovanými pastelkami. Pojďme se nyní podívat, co vše se dá do konce června v Pardubicích uzřít.


Ve středu 12. 6. bych vám doporučil navštívit Pernštýnské náměstí, na kterém se představí studenti konzervatoře s operou J. Myslivečka Il Parnaso confuso, česky Zmatek na Parnasu. Studenti v čele s Karlem Pickem, dlouholetým profesorem konzervatoře, pojali tuto poněkud zapadlou operu moderně; recitativy jsou česky, přičemž zpěvákům je celkem dobře rozumět, takže se v ději rozhodně neztratíte. Děj vám prozrazovat nebudu, abyste byli překvapení.


V pátek 14. 6. si můžete užít trochu folklóru, muzika DFS Perníček A šmytec přizvala skoro všechny své bývalé členy, takže se na pódiu během koncertu vystřídá nejméně deset lidí. Po koncertu rozhodně neutíkejte domů, bude pro vás připraveno malé pohoštění, při němž vám protagonisté koncertu (ale nejen ti) zahrají všemožné písničky „od Aše po Košice“. Vstupné na tuto akci je 60 Kč, ovšem máte to i s večeří, takže bych rozhodně nelitoval peněz!


17. 6. budou hrát ti nejlepší žáci Konzervatoře Pardubice s pardubickou filharmonií. Na programu bude mj. Rachmaninovův klavírní koncert č. 1 v podání Marie Poklopové. Je třeba se také zmínit o Hedvice Švendové, žačce teprve prvního ročníku v oboru flétna, která si místo na tomto koncertu zajistila vítězstvím soutěže konzervatoří. Ta předvede Chaminadeho Concertino D Dur pro flétnu a orchestr.


18. 6. se můžete účastnit koncertu nejlepšího pardubického amatérského orchestru vedeného Otakarem Tvrdým. Tento orchestr vám předvede například suitu J. B. Foerstera Jaro či dva duety z oper Mozarta a Wagnera. Část koncertu bude dirigovat nadějná mladá dirigentka Jana Mimrová. Máte se rozhodně na co těšit.

Nyní se již oprostěme od klasické hudby a pojďme se zabývat beatem. V Ponorce se 21. 6. koná velká akce Radia Panag, které slaví dvacáté narozeniny. Představí se vám dvě revivalové kapely: NIRVANA.CZ a Green Day Revival. Z názvů je všem zřejmé, jaká hudba to v pátek zazní, takž se k tomu ani nemusím vyjadřovat.


Na závěr bych chtěl všem připomenout, že kromě permanentek na příští hokejovou sezonu jsou již v prodeji abonentky na filharmoniky. Příští sezona bude nabitá skvělými opusy, o čemž se již nyní můžete přesvědčit na jejich internetových stránkách www.kfpar.cz. Mezi mnoha skvělými čísly bych vypíchl Vaňhalův Koncert pro kontrabas a orchestr v podání Petra Kupčáka, největšího šoumena v Pardubicích, či suitu z opery Carmen. Milovníky fantasy by mohl zajímat abonentní koncert v červnu 2014, při němž bude provedeno dílo dosud žijícího Martina Klusáka Úžasná Zeměplocha. Již nyní je možné koupit vstupenky na koncerty z cyklu Máme hosty, kde se představí osobnosti napříč žánry (např. Dan Bárta). Kdo zaváhá, nekoupí, počet lístků je omezen a rychle mizí!
Pokud jsem vás dostatečně navnadil, dodám jen, že abonentky jsou k prodeji v Domě hudby (Sukova 1260) v druhém patře, č. dveří 208.


Doufám, že jsem vás svým textem od ničeho neodradil a že se na některé z výše uvedených akcí uvidíme.

Jan Hrubeš, redaktor Pardubice podle vás
 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑