Pardubice podle vás


Jitka Kašparová: Pardubice jsou ideální místo k žití

09.říjen 2014 19:20

Jitka Kašparová: Pardubice jsou ideální místo k žití

Kandidáti do 25 let (včetně): Rozhovor s Jitkou Kašparovou, kandidátkou č. 6 za ODS.

Jitka Kašparová (*1989)

V Pardubicích vystudovala místní gymnázium, v současné době studuje na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V roce 2010 vstoupila do občanského sdružení Mladí konzervativci, ve kterém po čase v místní pardubické buňce zaujala pozici 1. místopředsedkyně. V roce 2013 kandidovala za ODS v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Nyní kandiduje na tzv. velkou radnici z 6. místa.

V podzimních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jsi kandidovala ze 16. místa. Jaká to pro tebe byla zkušenost? Čerpáš z ní při současné kampani?

Určitě to byla pro mě velká výzva a zkušenost, i ten celý proces výběru kandidátů - to byl pro mě jako nováčka velký boj. Vyzkoušela jsem si argumentaci, sama jsem si vybrala volební témata i hesla, chodily mi na ně pozitivní ohlasy, za což jsem byla ráda, nebyla jsem jako ovce. A jak se ukazuje, třeba téma Centra biologické ochrany Těchonín je nyní velmi aktuální.

Dlouhou dobu působíš i v Mladých konzervativcích, proto asi není překvapením, že tvou volbou byla právě ODS. Přesto - nepřemýšlela jsi o vstupu do jiné strany, vzhledem k současné poměrně nepříznivé situaci a naladění voličů?

Určitě ne. Popravdě jsem chtěla vstoupit do ODS ještě před vstupem do „Konzervativců” (pozn. red. rok 2010), ale sled událostí byl nakonec o necelý půlrok opačný. Pro mě to byla tenkrát jediná volba a neměnila bych. Ty zkušenosti jsou k nezaplacení a myslím, že by si každý, kdo věčně naříká na politiku, měl vyzkoušet v jakékoliv straně být. Koukal by na spoustu věcí úplně jinak. A ačkoliv je ODS teď na dně, tak tenhle kabát nosím ráda a rozhodně není sezónní, abych ho jen tak převlékla.

O co se v pardubických Mladých konzervativcích nejvíce zasazujete?

V minulých dvou letech jsme směřovali hlavně k povzbuzení studentů k většímu zájmu o společenský život, což pro nás neznamená jenom politiku nebo jenom ODS. Věnovali jsme se ale také seniorům, pro něž jsme pomáhali pořádat diskuze nebo školení na téma používání počítačů. V létě jsme si zvolili nové mladší vedení, které bude nyní pracovat na jim bližším směřování, sama jsem na to zvědavá.

Jak vidíš současnou politickou situaci ve městě a výsledky dosluhující koalice?

Smutně. Mrzí mě, že spousta projektů byla připravena a pak kvůli nedostatkům ztroskotala. To si myslím, že cítí většina občanů, slibovalo se a pak se jen odříkalo nebo dohánělo na poslední chvíli. Stejně jako někteří studenti o zkouškovém zkouší první, druhý i třetí termín a jakž takž se naučí až na ten děkanský. Jediné, co se prakticky povedlo a myslím, že to je ku prospěchu většiny obyvatel, je opravený plavečák.

Jaké pro tebe bude klíčové téma, pokud získáš potřebnou podporu z řad voličů?

Jasně, že můžu říci doprava, to štve asi každého. Co však cítím jednoznačně, je to, že bychom se ve městě mohli cítit bezpečněji. Dál bych se chtěla věnovat zeleni a její údržbě, zejména pak okrasné zeleni, která tady neskutečně chybí, přitom by Pardubicím tak slušela. A dál bych chtěla realizovat část našeho programu věnovanou seniorům, se kterými tři roky spolupracujeme. Možná jde o malá témata, ale i ta jsou důležitá.

V současné době studuješ doktorský program na Fakultě chemicko-technologické místní univerzity. Vidíš zde třeba možnosti hlubší spolupráce mezi univerzitou a městem?

Určitě ano, ačkoliv toto je velká otázka také pro představitele univerzity. Spolupráce by mohla být výhodná pro obě strany. Studie formou: diplomových prací, stáže, školení pro úředníky, celoživotní vzdělávání, spolupráce při vytváření seminářů pro nově vznikající firmy atd. Forem spolupráce by se našlo hodně, jen najít chuť a pak také společnou řeč.

Pardubice trápí i odchod mladých lidí, kteří se často stěhují za prací do jiných měst. Co by podle tebe mělo zastupitelstvo udělat proto, aby k tomuto trendu nadále nedocházelo?

Přála bych si větší podporu pro menší firmy, například aby více zakázek města končilo u pardubických firem, které by pak mohly zaměstnávat absolventy ze široké škály našich SŠ i univerzity.
V
hodná by byla nabídka startovacích bytů. Pardubice jsou pěkné město a spousta lidí by byla ochotná určitě za prací pouze dojíždět. Sice platy jsou v jiných městech vyšší, ale to mnohdy i náklady na bydlení. Další věc ale je - chtěli byste každý den, například při cestě do Hradce, trávit 20 min v zácpě v Pardubicích, když dalších 20 minut trvá samotná cesta? Nebo čekat v zimě každé ráno na ošklivém nádraží, kde si nemůžete dojít na funkční hezké moderní WC?
Městu také rozhodně chybí lepší propagace. Přitom můžeme nabídnout spoustu kulturních a sportovních akcí, volnočasových aktivit. Za nimi musí jiní lidé dojíždět i desítky kilometrů.

Patří i mezi tvé cíle zůstat v Pardubicích, pracovat zde a mít tu třeba i vlastní rodinu?

Určitě, měla jsem velké štěstí, že jsem si vybrala na naší univerzitě přesně obor, který jsem celý život chtěla studovat. Byla jsem nešťastná, když jsem si představila, že bych měla jít do Prahy na VŠCHT. Pardubice jsou skvělé v tom, že můžeš všude dojít pěšky a najde se tu dostatek volnočasového vyžití. Děti můžeš dát do různých typů ZŠ i VŠ, do Prahy i Brna je to kousek. Pro mě ideální místo k žití.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: fb profil Jitka Kašparová

 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑