Pardubice podle vás


Jistě, pane ministře: Adaptace slavného sitcomu baví i pardubické publikum

09.prosinec 2015 16:43

Jistě, pane ministře: Adaptace sitcomu baví i Pardubice

Letošní předvánoční období ve Východočeském divadle je nabité, neboť si divadlo na prosinec připravilo hned dvě novinky. Rodinný podnik v režii Roberta Bellana bude mít premiéru 19. prosince, teď o víkendu se premiérově představila politická satira Jistě, pane ministře.

Klasika v rukou klasika

Divadelní adaptace populárního britského seriálu BBC poctivě sleduje seriálový předobraz. Politik James Hacker se díky volbám dostává do vlády jako ministr administrativních záležitostí se ctnostnou myšlenkou – je podle něj čas, aby „vláda přestala zasedat a začala vládnout“. Do těchto plánů mu ale neúnavně zasahují intriky stálého tajemníka Sira Humphreyho Applebyho, který však svého ministra dokáže ne vždy plně odhadnout.

Dvaadvacetidílnou televizní sitcom scénáristů Jonathana Lynna a Anthonyho Jaye převedla do divadelní podoby Kristina Žanková a tuto dramatizaci poprvé zinscenoval Martin Stropnický v roce 2006 na prknech Divadla na Vinohradech. V Pardubicích se režie ujal Petr Novotný, který by se dal označit za naprostého režisérského klasika. Hra se tak plně soustředí na dialogy, které nepostrádají britský humor, ačkoli chvíli trvá, než se text „rozjede“. Finále první půle je však konverzačně velmi nabité.

Britský humor ovládají s přehledem

V hlavní roli ministra Hackera se představil Petr Dohnal, který se s velkým rozsahem role i s výrazovými prostředky popasoval velmi dobře. Hvězdou představení je bezesporu hostující Petr Kostka v roli Sira Humphreyho, který s naprostou lehkostí zacházel se suchým humorem, navíc s využitím maximálně civilního herectví. Roli ministrova tajemníka Bernarda ztvárnil Milan Němec, který předvedl svůj standardně kvalitní výkon. Z menších rolí zaujme především Dagmar Novotná v roli ministryně financí Eriky. Dále v inscenaci účinkují Ladislav Špiner, Helena Plecháčková jako host, Zdeněk Rumpík, Martin Mejzlík, Martina Sikorová, Jindra Janoušková, Jan Musil, Radek Žák a další.

Podařená je scéna Iva Žídka kombinující ministrovu pracovnu i ministrův obývák, navíc za dohledu velkých hlav britské politiky. Kostýmy Romana Šolce respektují formální prostředí.

Politická satira je sázka na jistotu

Celkově je Jistě, pane ministře vyváženou konverzační komedií obsahující břitký humor a satiru, které účinně rozechvějí divákovu bránici. Na druhou stranu údernost inscenace občas brzdí kolísavé tempo textu. I tak je ale Jistě, pane ministře příjemným zpestřením, na které se rozhodně vyplatí zajít.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Východočeské divadlo/Josef Vostárek


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑