Pardubice podle vás


Jiří Janků: Na radnici chceme mít lidi, kteří budou kvalitně odvádět práci zastupitele

07.říjen 2014 19:00

Janků: Na radnici chceme lidi, kteří budou dobře odvádět práci

Rozhovor s podnikatelem a lídrem pardubické ODS Jiřím Janků.

Jiří Janků (*1977)

Narodil se v Liberci. Na pardubické univerzitě vystudoval Fakultu ekonomicko-správní. Je spoluzakladatel a výkonným ředitelem společnosti eBRÁNA, která se zabývá tvorbou webů. Během let 2005-2010 působil jako předseda pardubických Mladých konzervativců. V roce 2008 se přidal do ODS, v současné době je předsedou ODS krajského města a okresu Pardubice.

Pardubická ODS se v letošních volbách hlásí k projektu Proti koninám stejně jako ta celostátní v minulých volbách k Volím pravici. Nezačíná se ODS vymezovat sama proti sobě?

Já bych neřekl, že se vymezuje sama proti sobě. Motivace k projektu Volím pravici byla asi taková, že se ODS snažila říct, že je ta jediná správná pravice. Podle mě něco takového není úplně aktuální. Na komunální úrovni, jako jsou Pardubice, je tomu tak, že pokud je na nějakém propagačním materiálu nakreslená ODS, dotyčný vůbec nevnímá dané sdělení.
Samozřejmě lidem ukážeme, že ODS podporuje Proti koninám, ale v tom momentě, už budou vědět, že ODS chce třeba víc míst ve školkách. Ve chvíli, až se bude volič rozhodovat, koho bude volit, bude postupovat na základě jiného modelu. Kdyby viděl logo ODS hned, ani by si nepřečetl, o jaké téma se jedná. Teď ví, že nám jde o školky, seniory, podnikatele, lepší dopravu atd.

Delší dobu veřejně prohlašujete, že Vaším cílem je Nová pardubická ODS. Jaké kroky jste pro to učinil?

Ve svém vnitřním programu pro ODS jsem vždycky prosazoval, aby se nadále nekumulovaly funkce. Nikdo nemůže zvládat pět funkcí najednou. Jako lídr do komunálu, byť by to bylo pro kandidátku ODSky výhodné, jsem nechtěl, aby na ní byl třeba Simeon Karamazov (pozn. red. poslanec za ODS). Jméno je to populární, i kdyby byl 25. místě či níže, určitě by nějaké hlasy přinesl. V dnešní době se ale křížkuje a on by tak mohl ostatní přeskákat a stát se zastupitelem. To by pak musel odmítnout, což by byl podvod na voliče.
Jsme jediná politická strana, která do komunálu nenasazuje populární jména, která by do komunálu přinesla hlasy. Ať už by to byl Simeon Karamazov či Petr Franc. Chceme tam mít lidi, kteří budou mít čas kvalitně odvádět práci zastupitele. Tohle je Nová pardubická ODS.

Za ODS kandiduje ale i nechvalně známý Jaroslav Kňava. Je to v souladu s Novou pardubickou ODS?

Je. Nové věci se nedělají tak, že se do něčeho hodí granát, „rozmetá se to na cucky” a poté se postaví něco nového. Nové nelze tvořit bez starého. Lidé, kteří nechtěli přijmout tu změnu, že chceme být efektivní a dělat práci pro občany bez toho, aniž by docházelo k mocenským tlakům nebo tlakům vlivových skupin, odešli.
Jedná se i o případ Jaroslava Kňavy a Milana Tichého. Milan Tichý odešel, protože tento styl práce přijmout nechtěl. Jaroslav Kňava ho naopak přijal. Pubertální období ve smyslu výletu do Madridu má již za sebou. Navíc udělal obrovský kus práce pro svůj obvod, proto jsem ho osobně požádal, aby byl jedničkou.

Na primátorku Štěpánku Fraňkovou jste zaútočil v otázce nového strategického plánu. Nicméně i sama opozice, včetně tedy ODS, se na tvorbě nového plánu podílela. Není to tak trochu střílení do vlastních řad?

Řešení strategického plánu se neúměrně táhne. Strategický plán prošel několikerým hlasováním tam a zpátky. Všem nám, myslím, vadí, že vedení města na poslední chvíli ještě rozdala další zakázky. Většinou, když se to děje takto narychlo, není něco v pořádku. Nevidím důvod, proč by strategický plán nemohl ještě dva měsíce počkat. Nové zastupitelstvo, které strategický plán schválí, bude mít čtyři roky na to ho prosazovat a nebude říkat, že museli dlouhosáhle měnit to, co už bylo odsouhlasené. Také by mohli říkat: “Tohle jsme nepřipravili my, tohle se neschválilo za nás.”

Když už mluvíme o vedení města, jak hodnotíte činnost dosluhující koalice?

Dosluhující koalice jasně ukázala, jak je důležité mít tým, který táhne za jeden provaz. Nesouhra způsobila zpoždění ve všech projektech, které radnice spustila nebo převzala. Nikdo nemůže mít z výsledků současné radnice radost. A to si vezměte, že paní primátorka je zkušená politička, která je 8 let ve vedení města a pan Koláček již 16 let. Nic, co se za ty roky odehrálo, se nedělo bez jejich vědomí. I přesto za nezdary, vždy šikovně označí své koaliční partnery.

Kritizujete také plánovanou koupi automatických mlýnů. Co se Vám přesně nezamlouvá?

Kritizujeme ji proto, že nejsou peníze na rekonstrukci a následnou údržbu. Brownfieldy ve městě leží ladem. Zde v Milheimově ulici to byl například bývalý kovopodnik, který jsme koupili a o který nikdo neměl zájem. Kdybychom nebyli firmou, která potřebuje velké prostory, ve kterých může růst, tak bychom ani tolik peněz, i přes několikeré snížení, do koupi investovat nechtěli.
Dvacet pět milionů za mlýny, které mají sice krásný architektonický plášť, ale uvnitř jsou vymlácenou továrnou, která má navíc své technologické omezení, je hodně. Vůbec nebude jednoduché tam něco udělat. Kulturfabrik by byla reálná, ale stála by obrovské množství peněz. Nejsem proti tomu, naopak si myslím, že by bylo úžasné tu něco takového mít. Nicméně říct, že firma během dvou měsíců mlýny za dvacet pět milionů neprodá, je lež. Oni kupce za dvacet pět milionů nemají a ani ho v brzké době mít nebudou. O mlýnech by měla rozhodnout nové vedení, které bude muset počítat s tím, že bude muset profinancovat dvacet pět milionů na koupi, sto milionů na rekonstrukci a každý rok do prostorů dotovat miliony. Ponese si za to svou odpovědnost.

Svobodní si Vaši společnost vybrali jako modelový příklad, na kterém svým voličům prezentují svůj nesouhlas s dotováním soukromých firem z veřejných rozpočtů. Jaké jsou naopak dle Vašeho názoru největší benefity čerpání dotací?

Prvně já se Svobodnými souhlasím, dotace deformují trh. Jsem rád, že to Svobodní vytáhli. Je ale důležité si říct, že stejně jako by firma měla mít efektivní administrativu, šetřit na energiích, tak by firma také měla umět čerpat dotace, pokud chce být ve svém oboru na špičce. V prostředí, kde dotace jsou a získávají je nejen české, ale i slovenské, maďarské, polské atd. firmy, se daná firma může díky dotacím posouvat mnohem rychleji. U města to platí stejně.

Jako podnikatel jste jistě přemýšlel o podpoře právě podnikatelů, živnostníků i přivedení investorů do města. Máte nějaký plán?

Velcí investoři především potřebují, aby byl ve městě připravený strategický i územní plán a taktéž byla vyřešena dopravní infrastruktura, obslužnost atd. Co se týče podnikatelů a živnostníků, zde bychom se rádi zasadili o lepší dopravní obslužnost centra, parkování, ale i fungující cestovní ruch.
Dále bychom rádi prosadili užší spolupráci mezi městem a univerzitou, aby například bakalářské či diplomové práce byly následně pro město využitelné. Z mého ročníku z FES Univerzity Pardubice nezůstal ve městě skoro nikdo. Město by se mělo zasazovat, aby zde lidé z univerzity zůstávali. To by mohlo motivovat firmy, aby zde neměly pouze výrobny, ale i centra pro vedení společnosti. Náklady na život jsou zde mnohem nižší než jinde, navíc Pardubice leží na dopravním uzlu, ať už mluvíme o vlacích, automobilové dopravě či letišti. K tomu je potřeba více spolupracovat s krajem, Hospodářskou komorou, Úřadem práce, Czech Investem či zmíněnou univerzitou.
S tímto tématem také souvisí zmíněná podpora cestovního ruchu. Každý den přistane v Pardubicích hrstka turistů, která většinou pokračuje do Prahy. Je potřeba, aby jim byl nabídnut jakýsi jednodenní balíček, díky kterému by zde utratili část svých peněz. Má to návaznost na dostihy, hokej, Velkou pardubickou, Vinařský půlmaraton apod. Pokud bychom turistům nabídli standardní evropské služby, tak zde rádi alespoň na jednu noc rádi zůstanou.

Co bude Vaší největší prioritou pokud Vás voliči zvolí do zastupitelstva?

Mou největší prioritou bude dodělat územní i strategický plán tak, aby měl hlavu a patu a díval se na minimálně padesát let dopředu. Stačí se podívat na Tyršovy sady, nejkrásnější park ve městě, kde se v létě nepočítá s kulturním vyžitím.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Jiří Janků 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑