Pardubice podle vás


Jedlý les v Apolence trápí i několik uschlých stromů

03.září 2014 14:59

Jedlý les v Apolence trápí i několik uschlých stromů

Před časem jsme vás informovali o průběhu akce “Burza filantropie” pořádané Koalicí nevládek Pardubicka. Dnes se podíváme na loňský projekt, který zapůsobil na donátory  a letos se dočkal slavnostního otevření. Hiporehabilitace "Apolenka" získala na projekt  v roce 2013 "Jedlý les - permakulturní zahrada"  48 000 korun plus materiální dary. Přispěly firmy AVE, advokátní kancelář Paděra, Elektrárny Opatovice, eBRÁNA, město Pardubice a Pardubický kraj.

Ovocná zahrada

V hiporehabilitaci Apolenka, která se nachází v obci Spojil, bylo zasázeno několik ovocných stromů a keřů. Tato zahrada je přístupná veřejnosti a najdete tam nejen tradiční ovocné stromy typu švestky, ale i exotické, jako například moruše, muchovník a cicimek (zvaný jujube).

„Záměrem vybudování této zahrady je doplnit celkový obraz fungování zemědělské usedlosti založené na chovu hospodářských zvířat o ukázku získávání lidské potravy z rostlin, v našem případě především stromů a keřů, vysázených podle permakulturních principů ve formě tzv. jedlého lesa,” píší organizátoři projektu na svých stránkách.

Suché a horké léto

Bohužel, stejně jako v Dukelském arboretu, i zde je vidět, že několik stromů tropická vedra nepřežilo. V horku již ani nedokázali přijímat vodu. Doufejme tedy, že se navzdory tomuto létu ujme co nejvíce rostlin a budeme mít tak za pár let možnost ochutnat jejich sladké plody.

Soběstačný živý ekosystém ze sedmi vrstev

Do vrchní vrstvy patří vysoké stromy jako hrušně, jabloně či ořechy. Pod vysokými stromy je vrstva nízkých ovocných stromů s výškou 4-10 m, například meruněk, višní. V meziprostoru rostou stromokeře a keře zastoupené mišpulemi, kdouloněmi a rybízy. Zbývající volný prostor vyplňuje bylinná vrstva a půdokryvná vrstva mulče (kompost, sláma, posečená tráva,kůra). V kořenové zóně jsou ukryty hlízy ředkviček, brambor, a dalších hlíznatých rostlin. Poslední je plazivá vrstva-vinná réva, kiwi atd.

Jiří Novotný, redaktor portálu Pardubice podle vás

Jedlý les v Apolence

Jedlý les v Apolence

Jedlý les v Apolence

Jedlý les v Apolence

Jedlý les v Apolence

Jedlý les v Apolence


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑