Pardubice podle vás


Jan Mazuch: K dispozici bude specialista na deskové hry

10.červenec 2014 14:19

Jan Mazuch: K dispozici bude specialista na deskové hry

ČEZ Aréna hostí již 25. ročník Mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN. Vyzpovídali jsme proto jeho ředitele Jana Mazucha.

Dnes odstartoval již 25. ročník, bude v něčem jiný než ty předchozí?

Celý festival se v průběhu předchozích let vyvíjel postupně. Nejprve trval týden, pak se rozšířil na 10 dní, posléze na dva týdny, až k současné podobě, kdy trvá 18 dní. Tak jako se prodlužoval do délky, rostl i do šířky a k původním šachům přibyly v roce 2002 bridž a go, následované dalšími hrami. V současné době má již několik let ustálenou podobu, kterou by měl podtrhnout v letošním jubilejním roce pokus o překonání českého rekordu v simultánce (1 člověk hraje proti více soupeřům najednou) v co největším počtu různých her. Doufáme, že celkové číslo her v této simultánní produkci se bude blížit padesáti. Zároveň jsme připravili pro všechny účastníky hlavních šachových turnajů upomínkové dárky, a protože se festival už 25 let koná v Pardubicích, budou vyrobené, jak jinak než z perníku.

Na co se především mohou diváci těšit?

Nejatraktivnější je pro diváky hned první víkend (11.7.-13.7.),  kdy v prostorách ČEZ Areny probíhá největší množství různých her a soutěží. Nejvděčnější je zřejmě skládání Rubikovy kostky, kde se kromě klasiky skládá kostka například i naslepo, nebo nohama. V sobotu 12.7. bude probíhat seznámení s japonskými šachy (takzvanými shogi). Nad touto hrou, stejně jako nad go a gomoku (verze piškvorek) převzalo záštitu Velvyslanectví Japonska v ČR. V dalších dnech pak už hlavním programem festivalu budou klání v různých odvětvích šachu. Po celou dobu akce(10.7.-27.7.)  bude  příchozím k dispozici všem příchozím specialista na deskové hry David Kotin (USA), který je všem zájemcům rád představí, nebo si s nimi sám zahraje nějakou z desítek známých i méně známých her, které si k nám do Pardubic přivezl.

Zařadili jste na program nové hry?

Žádné výrazné navýšení počtu her letos neplánujeme, drtivá většina her, které se v České republice hrají na závodní úrovni je již u nás zastoupena.
V sobotu 12.7. bude prezentace stolní her z přírodních materiálů Steffen Spiele.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Chessdom


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑