Pardubice podle vás


Jan Linhart: Rekonstrukci Tyršových sadů bychom pořídili za 50 milionů

18.srpen 2014 20:49

Linhart: Rekonstrukci Tyršáků bychom pořídili za 50 milionů

Rozhovor s Janem Linhartem, předsedou sdružení Zelená pro Pardubicko a Klubu přátel Pardubicka.

Jak byste popsal svůj vztah k dukelskému arboretu?

Byl jsem jeden z těch, kteří v 90. letech stáli u rozšiřování arboreta. V té době jsem pracoval jako náměstek primátora. Měl jsem na starosti oblast životního prostředí. Myšlenka dokončit arboretum, aby to bylo na vyšší úrovni, ta tam byla již dlouho. Před čtyřmi lety se podařilo zpracovat projekt, získala se dotace na revitalizaci arboreta. Nicméně ta odbornost, kterou v té době prezentoval doktor Faltys, z toho nějakým způsobem zmizela. Stalo se to, že dosadba uschla. Město se opět tváří, že to není jeho starost, že staveniště nepřevzala, či-li to je starost dodavatele, což je svým způsobem pravda, ale ukazuje to, že zde chybí nějaký dohled, odborník, který by řekl, že o stromy není dobře pečováno, a proto uschnou.

Sdružení Chráníme stromy informovalo veřejnost, že 60% stromů je uschlých. Město oproti tomu argumentuje, že se jedná pouze o 8 stromů z 90. Jak vidíte situaci Vy ze sdružení Zelená pro Pardubicko?

Já jsem tam poslední týden nebyl, čerpám spíše z informací a fotografií Oliny Kudrnové, členky ze sdružení Chráníme stromy. Obrazový materiál ukazoval minimálně 15-20 uschlých stromů.

Co říkáte na částku 840 tisíc, kterou město (s dotační podporou ve výši 75%) za zakázku zaplatí? Dle slov pana Faltyse by šla tato částka srazit na 300 tisíc.

Debata by měla být vedena v době, kdy se projekt schvaluje. Poté, když je projekt schválený a dojde k jeho realizaci, se těžko dají dělat zásadní změny. Zvlášť, když jde o dotační peníze. Nemůžu dělat soudce, zda by to šlo pořídit levněji, nepochybně šlo. Záleží na tom, odkud berete například výpěstky daných stromů.

Přesto rozdíl činí 540 tisíc. To už stojí za zamyšlenou, nemyslíte?

Já nejsem dendrolog, abych posoudil hodnotu stromů. Nicméně například, co se týče Tyršových sadů, ty jsme posuzovali i z hlediska rozpočtu. Rozpočtové náklady jsou cca 90 milionů bez DPH, my bychom rekonstrukci Tyršových sadů pořídili za 50 milionů.

Jak vnímáte rozhodnutí krajského úřadu, na jehož základě půjde v Tyršových sadech pokácet dalších 69 stromů?

My jsme v podstatě očekávali, že kraj rozhodne tak, jak rozhodl. Nám se podařilo zachránit asi 130 stromů. Nejsme s tím úplně spokojeni, nicméně na kauze Tyršových sadů vidím největší výsledek to, že se podstatně změnil přístup k nám jako zástupcům občanské společnosti.
V současnosti jsme přihlášeni do řízení ke kácení stromů rostoucích mimo les a můžeme říct, že přístup úředníků se radikálně zlepšil. Odvážím se tvrdit, že dnes nepadne jediný strom, který by si to nezasloužil.

Sledujete také revitalizaci mrtvého ramene Labe?

Také jsme se k tomu vyjadřovali, s panem Faltysem jsme to detailně procházeli. Je to projekt, který si určitě zaslouží podporu. Vznikne díky němu hezký kout města.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Patrioti Pardubic

Uschlé stromy v arboretu (autor: Olga Kudrnová)

Uschlé stromy v arboretu

Uschlé stromy v arboretu

Uschlé stromy v arboretu


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑