Pardubice podle vás


IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

23.listopad 2014 17:42

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

IAESTE neboli Mezinárodní organizace pro výměnu studentů za účelem získání technické praxe rozšiřuje svou působnost také na akademickou půdu Univerzity Pardubice. Organizace, jejíž kořeny sahají až do roku 1948, si klade za cíl zvýšit jazykové a odborné znalosti studentů a absolventů technických oborů vysokých škol. Pardubice jsou již sedmým městem na území českého státu, kam IAESTE rozšířila svou působnost. Tato organizace je, stejně jako jí podobné (AIESEC, BEST, AEGEE), vedena samotnými studenty. Vytvoření nového lokálního centra si za svůj cíl vzali studenti ČVUT a VUT v Brně a taktéž chrudimští rodáci Martin Křivánek a Ondřej Poustecký, kteří v současné chvíli domlouvají poslední detaily spolupráce s Univerzitou. S Martinem, z něhož přímo čišelo nadšení ze vznikajícího pardubického centra, jsme si povídali o hlavních a nejzajímavějších projektech, které IAESTE charakterizují.

O zkouškovém jsme si sedli a vymysleli, jak by to mělo fungovat. Přemýšleli jsme, co se nám líbí na ostatních centrech a co naopak ne. V Pardubicích je velký potenciál a byla by škoda, kdyby místní studenti přišli o další možnost rozvoje,” říká Martin Křivánek.

Zahraniční pracovní stáže

Celkově IAESTE sdružuje studenty z 85 zemí světa, přičemž Česká republika patří k těm nejaktivnějším. Členy této nevládní organizace se mohou stát příslušníci akademické obce bez ohledu na zvolený obor. Největší benefity v podobě zahraničních placených praxí jsou však přístupny převážně pro studenty technických oborů.
Mnoho studentů využívá zahraniční stáže IAESTE i kvůli jejich možnosti krátkodobého trvání. Pracovní pobyty jsou dlouhé od šesti týdnů do jednoho roku. Dají se tedy stihnout i přes prázdniny bez potřeby řešit otázku, zda přerušit studium. Vyjet za prací v rámci tohoto programu lze i rok po absolvování vysoké školy. U převážné většiny stáží je ovšem nutností znalost angličtiny, kterou si v IAESTE ověřují. Stejně je tomu i v případě informací uvedených v CV tak, aby firmy získaly přesně takového uchazeče, o kterého stojí.

Finance

Student si stejně jako u mnohých podobných pobytů platí cestu a nevyhne se ani administračnímu poplatku, který činí okolo 5 tisíc korun. Část peněz (1500) se mu ale vrací po sepsání reportu z dané praxe. Členové IAESTE na oplátku zařídí všechny potřebné dokumenty. O víkendech se navíc starají o zábavu všech trainees, jak studentům, kteří se v dané zemi rozhodli pracovat říkají.
V České republice si zahraniční studenti vydělají minimálně 10 tisíc korun měsíčně. To jim umožní zaplatit ubytování a jídlo. Stejně tak je tomu u ostatních zemí, kdy mzda pokrývá minimální náklady spojené v pobytem.

Další projekty

Mezi další projekty IAESTE patří Veletrh pracovních příležitostí, na kterém si studenti mohou pohovořit se zástupci jednotlivých firem a ucházet se o stáž také zde v Čechách. Momentálně pořádá IAESTE veletrhy v Plzni, Praze, Liberci, Brně, Zlíně a Ostravě. Prostor pro pracovní nabídky ale poskytuje také webový portál ikariéra.cz či katalog iKariéra, ve kterém se mohou jednotlivé společnosti prezentovat.
Více se o IAESTE mohli pardubičtí vysokoškolští studenti dozvědět při akce Coffee day, která proběhla na FChT.

Výhody členství

Martin se rozpovídal také o výhodách členství, které IAESTE přináší. Na organizaci se mu líbí především otevřenost vůči všem nápadům, které mají jeho slovy hlavu a patu.
Členové IAESTE mají také možnost získat manažerské dovednosti při koordinací jednotlivých projektů, anebo se zapojit do některého z týmů, které v každém centru fungují. Jedná se například o HR, PR, grafiku či IT podporu.

„V IAESTE jsem proto, že tímto způsobem mohu umožnit více studentům zapojit se do praxe a získat tak v budoucnu lepší pracovní místo. To je můj hlavní motor, proč místo spánku řeším po nocích tyto věci,” dodává s úsměvem.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: IAESTE

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice

IAESTE najdete nově také na Univerzitě Pardubice


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑