Pardubice podle vás


Hudbou skrz temné století

20.červenec 2014 19:10

Hudbou skrz temné století

Už jsme si pověděli o divadlu a kinematografii na Pardubicku za doby nacistické okupace. Dnes vám otevřeme k nahlédnutí dveře do světa hudby. Který žánr hýbal městem a jaká hudební škola byla na přelomu třicátých a čtyřicátých let nejvýznamnější? Čtěte dál!

Východočeská hudební škola

Město se ve válečných letech úctyhodně staralo o rozvoj v oblasti hudby zvláště u mládeže. Řada mladých muzikantů navštěvovala Východočeskou hudební školu, jež se nacházela v prostorách dnešní radnice. Ta často pořádala, kromě klasické výuky, koncerty nejen svých žáků, ale i absolventů. Mimo jiné realizovala i přednáškovou činnost o hudbě a všem s ní spojeném pro veřejnost.
Během okupačních let nebylo nijak těžké najít ceduli hlásající opatření „Židům vstup zakázán“, ať už se jednalo o různé akce nebo třeba jen dětská hřiště. Ovšem Východočeská hudební škola žádná takováto omezení nekladla, tudíž se těšila velké oblibě i mezi obyvateli, kteří museli nosit na oděvu přišitou šesticípou hvězdu.

Perštýn, Ludmila a Suk

V Pardubicích existovalo velké množství pěveckých spolků, mezi ty nejznámější a největší ale řadíme spolek Pernštýn, Ludmila a Suk. Kromě těchto souborů, které se orientovaly především na klasický repertoár, byla populární také rozhlasová, lidová a národní hudba.
Mladí bezpodmínečně milovali svižnější jazz, jenž se stal v té době v Evropě horkou novinkou a ani v Pardubicích o něj nebyli ochuzeni. Hotel Grand pravidelně pořádal Jazzové večery pardubických skladatelů. Jednoho z nich se dokonce účastnil Jaroslav Lautner, známý dirigent a skladatel.
Ve stále větší oblibě byla i chrámová hudba, na jejíž koncert mohli stoupenci zavítat do kostela svatého Bartoloměje či do Husova sboru.

„Hudba je jedním z nejkrásnějších a nejnádhernějších darů božích. Je jedním z nejlepších umění. Noty oživují slova. Hudba zahání duchu smutek, jako bychom se dívali na krále Saula. Je nejlepší útěchou pro zarmoucené lidi, jí se srdce upokojí, občerství a osvěží.“ – Martin Luther

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Turistika


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑