Pardubice podle vás


Holečkova vila aneb Kafkův Zámek

11.červenec 2013 19:36

Holečkova vila aneb Kafkův Zámek

Vše začalo, když v roce 2008 zahájil podnikatel Miloš Holeček stavbu domu bez stavebního povolení. Několik metrů objektu totiž bylo na území vedeném jako rekreační zeleň. Holeček říká, že za ochotu vyměnit některé pozemky mu zastupitelé několikrát slíbili změnu územního plánu. Tyto sliby dle Holečka nedodrželi.

A tak nedaleko parku Na Špici (v atraktivní lokalitě Na Ležánkách) postavil vilu. Stavební úřad Holečkovi již v průběhu stavby vyměřil pokutu 200 tisíc korun. Pokuta však budovu nelegalizovala.

Nejvyšší správní soud posléze rozhodl o exekuci vily a nařídil, aby byla zbourána. Náklady by musel zaplatit Holeček. Částka by mnohonásobně přesahovala samotnou cenu domu, který stál cca 10 milionů korun. Podnikatel Holeček dokonce přišel s nabídkou, že předá dům městu, aby jej nemusel bourat.

Manželům Holečkovým navíc tato anabáze zdravotně přitížila a museli podstoupit několik vyšetření. Neustálý stres z neřešitelných jednání s úřady jim přivodil zdravotní problémy.

Požadavek demolice


Holeček se bránil tím, že zastupitelé slíbili, vzhledem k jeho ústupkům vůči městu, že pozmění územní plán. Představitelé města zvolení v roce 2010 však deklarovali, že žádná ústní dohoda o změně územního plánu neexistuje a požadovali demolici.

"Na toto téma jednali předsedové zastupitelských klubů a nemáme žádné informace o tom, že by na zastupitelstvu chtěl někdo předložit návrh na změnu územního plánu. Budeme tedy postupovat dle zákona," uvedla Fraňková pro ČTK 26.4.2012

Kompromis


Ale Holeček měl i jinou ústní dohodu s městem. Dohodu o pozemku, který používalo město jako vjezd pro stavební stroje do Machoňovy pasáže.  

Při rekonstrukci Machoňovy pasáže se Holeček obrátil na stavební úřad se stížností, že stavební technika jezdí přes jeho pozemek neoprávněně.  Zvažovala se i varianta obejít Holečkův pozemek, ale muselo by dojít k přestěhování jeřábu, čímž by se jenom prodražila celková rekonstrukce pasáže o statisíce korun. Manželé Holečkovi vlastní mimo jiné parkoviště, které se nachází právě u zadního vchodu pasáže. Stavební stroje tu ponechaly znatelné škody v podobě popraskaného asfaltu.

Holečkovi právníci vyžadovali po městu kompromis, čímž by byla změna územního plánu. Rekreační zeleň, na které stojí vila, by se změnila na stavební pozemek. Pak by se demolice nařízená soudem nekonala. Za to umožní Holeček využívat pozemek u pasáže pro probíhající stavbu.

 

A jak to tedy nakonec dopadlo?


Holeček umožnil průjezd pro stavební techniku. A tak minulý rok schválilo pardubické zastupitelstvo přípravu změny územního plánu. Vilou Miloše Holečka se nebude pardubický stavební úřad zabývat do roku 2014. Na katastru nemovitostí není dosud vila zakreslena. Manželé Holečkovi nesmějí zatím ve svém domě bydlet.

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás

Holečkova vila

Holečkova vila

Holečkova vila

Holečkova vila

Holečkova vila


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑