Pardubice podle vás


Glosa ze světa komiksu

01.srpen 2013 21:13

Glosa ze světa komiksu

Prázdniny jsou čas, kdy „živé“ umění jde spát, a proto jeho milovníci dostávají prostor k obdivu toho statického v podobě návštěv výstav, kterých je v Pardubicích ke zhlédnutí požehnaně – zvlášť o prázdninách. Na jednu takovou jsem se, i přes absenci veškerého estetického cítění, vydala taky.

Začněme s troškou faktů. Jak již název napovídá, výstava Signály z neznáma: Český komiks 1922 – 2012 mapuje vývoj českých obrázkových seriálů od tvorby za První republiky do současnosti. Projekt pořádá DOX Praha, Dům umění města Brna a Východočeská galerie ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavem pro českou literaturu AV ČR

Pokud si uděláte vycházku na Zámek, místo, kde se komiksová výstava koná, nemůžete přehlédnout. K návštěvě totiž lákají demonstrativní komiksové bubliny šikovně umístěné všude okolo vchodu. Už u pokladny si každý může prohlédnout produkty vztažené k výstavě. Hned, jak jsem vlezla dovnitř, mi bylo jasné, že odejdu s plackou s komiksovým nápisem.

Pokud si myslíte, že výstava komiksů se vás netýká, rozhodně se mýlíte! Už jen kvůli Josefu Ladovi, jehož dílo se v dětském věku dotklo snad každého z nás, nebo Čtyřlístku, který je nejdéle vydávaným českým obrázkovým seriálem. Mezi klasikou obsahující ábíčkového Mourrisona či FischerovyFoglarovy Rychlé Šípy (jim jsou věnována celá mezipatra) najdeme i komiksy určené speciálně pro výstavu. Každou etapu vývoje českého komiksu stručně shrnují tabule vysvětlující tvář obrázkového seriálu vzhledem k historicko – politickému pozadí. Tyto vysvětlivky ukazují, jak snadno je zneužitelné umění ve prospěch mocenských zájmů. To dělá výstavu přehlednou a vizuálně působivou.

Komiksová tvorba nepatří mezi mé koníčky, ale návštěvu Signálů z neznáma hodnotím jako kladně strávený čas už jen proto, že se jedná o rozšíření osobního rozhledu, neboť i komiksy patří k umění. Ať už se jedná o realistické kresby, či o jednoduché náčrty situace, všichni autoři si zaslouží obdiv za kreativitu a originalitu, která je nezbytným prvkem každého komiksu.

A originalitou oplývá i výstava Signály z neznáma. Pokud se ji rozhodnete navštívit, nepočítejte s nudnou a upjatou atmosférou. A věřte, že na své si tu přijde každý – i naprostý výtvarný analfabet. Takže vezměte své příbuzné a kamarády a vyražte si zpříjemnit den špetkou osobitého umění, protože to rozhodně stojí zato!

Výstava Signály z neznáma: Český komiks 1922 - 2012 trvá do 20. října ve Východočeské Galerii v Pardubicích, otevřeno: úterý až neděle 10.00 – 18.00, vstupné 40 Kč

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
 Fotografie zdoj:  zde


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑