Pardubice podle vás


František Weisbauer: Naším cílem je vymýtit hazard z Pardubic

25.září 2014 19:57

František Weisbauer: Naším cílem je vymýtit hazard z Pardubic

Rozhovor s ekologem a lídrem Koalice pro Pardubice Františkem Weisbauerem.

František Weisbauer  (*1963)

Narodil se v Hradci Králové. V Praze vystudoval Vysokou školu zemědělskou. Od počátku devadesátých let pracuje jako ekolog Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Je předsedou pardubické buňky KDU-ČSL. Kandiduje jako lídr Koalice pro Pardubice, která na své kandidátní listině sdružuje členy KDU-ČSL a nestraníky.

Rádi byste vymýtili hazard z města. Tento krok bude jistě znamenat výpadek z rozpočtu. O jakou částku půjde a jakým způsobem se ji pokusíte nahradit?

V současné době má město příjmy z hazardu okolo 70 milionů. Naším cílem je vymýtit hazard z Pardubic, ale určitě se nebude jednat o jednorázový počin. Pokud město rozhodne o zakázání hazardu, jeho vymýcení bude s ohledem na legislativu postupné.
Výpadek lze řešit různými úspornými opatřeními v rozpočtu. Jsme přesvědčeni, že rezervy bychom tam našli. Prakticky všechny strany, které kandují, poukazují na různé možnosti, jak ušetřit, například reorganizací úřadů. Další věc je, že v případě omezení hazardu se prostředky vlijí zpět do města. Nebudou vloženy do automatů, ale jsme přesvědčeni, že část peněz bude vložena pro spotřebu, která bude uplatněna ve městě. Výrazně se dále sníží problémové prostředí, které sebou gamblerství přináší. Jeden propadlý gambler s sebou strhává 10-15 dalších osob, které zatahuje do problémů.

Na kandidátní listině Koalice pro Pardubice se objevuje mnoho jmen z neziskového sektoru. Jakým způsobem, popřípadě jaké typy neziskových organizací podpoříte?

Budeme podporovat zejména neziskové organizace, které pracují s rodinami s dětmi, ale i se seniory a zdravotně postiženými.

K tomuto tématu se váže i jméno paní Horské, která vede školu Svítání a zároveň je místopředsedkyní Senátu. Docházka zákonodárců na zastupitelstvo bývá mnohdy spíše nižší než vyšší, řešili jste tuto problematiku?

Paní senátorka Horská je připravena být zastupitelkou, ale je si vědoma svých závazků vůči Senátu. Počítá však s tím, že by zaujala pozici řadové zastupitelky.

Jak vnímáte výsledky současně dosluhující koalice?

Já si myslím, že výsledky jsou poměrně dost problematické, a to vzhledem k nesoudržnosti a rozhádanosti vedení radnice.

Prosazujete předání potřebných kompetencí na obvody. Uvedl byste příklady?

Chceme si zanalyzovat stávající situaci. Co je výhodné pro občana a je možné předat obvodům, ať je na obvodech. Město má nezastupitelnou roli při tvorbě územního plánu a strategických cílů. Pro občany je zbytečné, aby chodili se svými běžnými problémy na velkou radnici. Chceme podpořit obvody, aby měly dostatečné prostředky na údržbu komunikací, zeleně apod.

Jste tedy pro zachování dělení města na obvody?

Ano, jsme pro zachování obvodů. Chceme ale udělat audit fungování města jako celku.

Co bude Vaší hlavní prioritou, pokud Vás voliči podpoří?

Pracuji jako ekolog v organizaci, která se zabývá dopravou, proto se moje pozornost určitě zaměří na řešení dopravních problémů, životní prostředí, stav a kvalitu veřejné zeleně.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Stanislav Kolařík


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑