Pardubice podle vás


Filip Sedlák: Nelíbí se mi, že každý obvod má svá pravidla

02.říjen 2014 15:54

Filip Sedlák: Nelíbí se mi, že každý obvod má svá pravidla

Rozhovor se zakladatelem facebookové stránky Naše Pardubice a lídrem stejnojmenného sdružení Filipem Sedlákem.

Filip Sedlák (*1984)

Narodil se v Pardubicích. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové. V roce 2010 vstoupil do sdružení Pardubáci a o dva roky později ho opustil. Působil jako místopředseda Komise pro životní prostředí Rady města Pardubic. V roce 2014 na základě značky facebookového profilu Naše Pardubice, na který pravidelně přispívá svými poznatky o dění ve městě, založil volební projekt Naše Pardubice - „Nechceme Vám vládnout, chceme s Vámi spolupracovat“, za který kandiduje jako lídr.

Delší dobu kritizujete politické přeběhlíky. Ovšem před založením sdružení Naše Pardubice, za nějž kandidujete jako lídr, jste byl sám členem Pardubáků. Jsou tedy od Vás tyto poznámky férové?

Když se koukáte na přeběhlictví, je důležité se také podívat, odkud kam daný člověk přebíhá. Když se člověk odštěpí a založí si třeba svou stranu, tak je to něco jiného, než když nastoupí do projektu, který je rozjetý a který mu zcela jistě přinese úspěch.

V čem je to jiné?

Když budu mluvit o sobě a Martinu Charvátovi, který byl členem ODS - já jsem přebíhal, když hvězda Pardubáků stoupala, a kdybych tehdy udržel loajalitu, tak bych se mohl dostat na vyšší místo. V ten okamžik, kdy sice Pardubáci šli nahoru, ale směrem, který se mi nezamlouval, tak v ten okamžik jsem odešel. Kdežto Martin Charvát odcházel, když ODS klesá na hranici volitelnosti. Ke konci roku byl ještě v ODS a v lednu už bylo v novinách, že by měl být lídrem pro komunální volby. V tomhle vidím poměrně velký rozdíl.

Nicméně při rozhovoru pro náš server pan Charvát řekl, že důvodem pro odchod z ODS bylo právě směřování, které se mu nadále nelíbilo. Není to tedy to samé, když Vám se zase nelíbilo směřování Pardubáků?

Jak jsem říkal, jde o to, že jedna skupina šla nahoru a druhá naopak klesala, co se týká popularity.

V Pardubickém deníku se 13. 3. 2014 objevil jeden z Vašich názorů: „V roce 2010 jsem za Pardubáky kandidoval, a i když se naše cesty rozešly a nemáme se moc rádi, co se týká zrušení obvodů, tak s návrhem Františka Brendla zcela souhlasím.” V programu Naše Pardubice ale stojí: „Není to o obvodech, jak se někteří politici snaží tvrdit. Je to fungování města jako celku.” Znamená to, že dnes po půl roce máte na obvody jiný názor?

Nejprve bych řekl, že si myslím, že starostům, kteří za obvody tolik bojují, jde především o platy, kvůli kterým se nemusí kdovíjak předřít. Co se týče obvodů, nemůžu říct, že bych byl zcela vyhraněn. Několik měsíců jsem se po obvodech pohyboval a do určité míry na ně změnil názor. Obvody vykonávají určitý okruh činností, který je zbytečný, aby byl vykonáván na magistrátě. Například magistrát odebral obvodům možnost vydávat rybářské lístky. Myslím, že tuto pravomoc mít magistrát opravdu nemusí. Cílem je tedy vytvořit systém, který bude úsporný a efektivní.

Máte již konkrétní návrh, který byste chtěli za Naše Pardubice prosazovat?

Osm obvodů se zdá být příliš, mohlo by jich být méně. Co se týče správy, je možno vybrat několik modelů, ale vše bude záviset na lidech, kteří v zastupitelstvu budou.

Dobře, současná podoba se Vám nezamlouvá. Mě by tedy zajímalo, jaká by pro Vás byla přijatelá?

To, co se mi na současné podobě nezamlouvá, je hlavně současná válka mezi obvody a magistrátem. Dále se mi nelíbí, že každý obvod má svá pravidla - například jinak vypisuje veřejné zakázky. Tohle by se mělo změnit prvotně, aby jednotlivé části města fungovaly na stejných pravidlech. Měly by se např. sjednotit webové stránky.

Zmínil jste, že se Vám nelíbí platové položky starostů. Nabízí se tedy možnost nahradit zastupitelstvo místními komisemi a vrátit se k myšlence zrušení obvodů. I to jste zvažoval?

To byl právě návrh Františka Brendla, kterým se inspiroval ve Zlíně. Je to jeden z návrhů, který může fungovat. Oblastní komise je jednou z možností.

I přes to, že se jedná o nevolený orgán s omezenými pravomocemi a téměř nulovým rozpočtem?

Jde o to, že nad nimi musí být někdo rozumný, kdo chce investovat do všech částí města a ne pouze do centra. Když porovnám Pardubice a Hradec, tak slýchám názory na to, že okrajové části v Hradci trpí nedostatkem, zatímco v Pardubicích nějaký rozvoj byl i na okrajích města.

V jakém momentě jste se rozhodl opět kandidovat?

Víceméně do poslední chvíle, než se podaly kandidátky, nebylo jasné, zda se vše povede, protože sehnat (až) 39 lidí je poměrně obtížné. Stačí se podívat na počet kandidujících subjektů nejen na velkou, ale i malé radnice. Nebylo tedy jednoduché kandidátku sestavit.

Dlouhou dobu jste nedokázal připustit, že FB stránky Naše Pardubice již nejsou pouhou galerií fotografií tohoto města, ale slouží jako agitační nástroj. Zeptám se proč?

Politika je pouze jednou ze součástí té stránky. Nejde to brát tak, že vše, co se na stránkách objeví, slouží k propagaci např. volebního programu. Spíše je to z velké části propagace mých postojů, které se přenášejí i do společného politického programu.

Jak byste zhodnotil výsledky dosluhující koalice?

Často se mluví o transparentnosti. Myslím, že to se podařilo oproti dobám, kdy vládla ODS, posunout dál. Ale pořád je to spíše demoverze transparentnosti, jak by to mělo fungovat. Jinak, co se týče dopravy, projektů a čerpání dotací, zde moc úspěchů nevidím. Téměř všechny větší akce se nepodařily dotáhnout do konce. Sokolovna, třída Míru, park Na Špici, Tyršovy sady, vše je ve stádiu, kdy rekonstrukce probíhá nebo se dokončuje, a i když většina měla tyto projekty v programu, nepodařily se prosadit dřív a nyní se dělají najednou.

Mezi Vaše cíle patří zrušení Rozvojového fondu a přesunutí jeho agendy správy a rekonstrukce objektů pod odbor majetku a investic. Martin Charvát, ředitel RF, v rozhovoru pro náš server poukázal na rozdíl mezi stavem majetku města (např. letní stadion) a RF. Co říkáte na tento poznatek?

Nemyslím si, že když je něco spravováno akciovou společností, že to může být spravováno lépe. Je to o lidech. Rozvojový fond je akciová společnost, a je tedy zaměřen na zisk, a asi i proto se více snaží. Navíc Rozvojový fond, dostal v době vzniku ten lepší majetek. Spíše mi vadí, že je duplicitní k odboru majetku a investic a pro občana je složité se v tomto rozdělení orientovat.

Rádi byste zavedli tzv. projekt M.I.S. (pozn. Městský informační systém), jehož prostřednictvím by občané dostávali informace o 10 oblastech (stavby, výběrová řízení, absence zastupitelů atd.) do svých mailových schránek. Nevytvoříte tím jen místo pro dalšího úředníka? Nestačilo by tyto informace pravidelně aktualizovat na webových stránkách?

Jde o to, že na webech je informací příliš nebo tam ani nejsou. Je v tom chaos, tak se v tom mnohdy špatně vyzná. Nemělo by dojít k navýšení počtu úředníků. Stávající úředníci budou pouze pravidelně vkládat informace na web i do  systému, který umožní zprostředkování informací o městě. Samotné rozhraní systému ještě domýšlíme.

Řešíte také dopravu. Jaké konkrétní kroky pro zlepšení průjezdnosti se chystáte udělat?

Když se podíváme na dopravu v Pardubicích, zjistíme, že nejvíce zatížených je jen pár ulic - rychlodráha, Na Drážce, ulice okolo nádraží atd. Když dojde k nehodě na některých z ulic jako křižovatka Dašická a Na Drážce, zjistíme, že se mnohdy zablokuje doprava po celém městě. Naším cílem je na příklad v této oblasti vytvořit kruhový objezd, díky čemuž se doprava bude regulovat sama bez světelného zařízení. Také se tím zvýší bezpečnost.

Co bude Vaší prioritou, jestliže Vás voliči dostatečně podpoří?

Jedna z nejdůležitějších bude, aby se neinvestovalo tolik do vrcholového sportu, ale aby se podporoval sport pro všechny. Jde nám o podporu mládeže, osvětu, výchovu, i proto je na naší kandidátce mnoho učitelů. Další bod jsou obvody a vůbec přehledná a úsporná správa města, aby informace byly dohledatelné, transparentní a celý systém usnadňoval lidem život.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Naše Pardubice


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑