Pardubice podle vás


Filharmonie láká na rok české hudby, divadlo na festival smíchu

03.leden 2014 19:18

Filharmonie láká na rok české hudby, divadlo na festival smíchu

Vážení a milí čtenáři, před několika dny začal bouřlivými oslavami a ohňostroji rok 2014. Co nám vše přinese? Určitě mnoho, především je jako všechny roky končící čtyřkou vyhlášen rokem české hudby.
Komorní filharmonie Pardubice jako stálice pardubické kulturní scény nemůže tuto skutečnost opominout. Proto jsou její koncerty abonentních cyklů české hudbě věnovány. Krom Haydnovy sté symfonie na něm zazní také lidová hra se zpěvy a tanci Emila Františka Buriana Vojna, o níž sám autor kdysi řekl:

„Vojna ve své struktuře je vlastně baletem a poetickou suitou o několika větách. Tančí v ní nejen nohy tanečníků a tanečnic, tančí v ní i slovo nebo verš z hlásky na hlásku, z rýmu na rým, točí se v asonancích a skáče v metaforách."

Hosté, kteří se ujmou dramatických rolí, jsou umělci ze skupiny Voiceband pod uměleckým vedením Jaroslavy Šiktancové a Martina Packa.

Benefiční koncert pro kardiologické oddělení

Ještě před tímto poněkud militárním koncertem (vždyť i ta stá Haydnova symfonie má přídomek Vojenská) budeme moci filharmoniky vidět v poněkud jiném světle: představí se na benefičním koncertě pro kardiologické oddělení nemocnice společně s kapelou Simulantenbande. Všechny, kdo by se chtěli na tuto stále častěji vídanou kombinaci rocku a klasiky podívat, musím upozornit, že koncert se koná sice v obvyklém čase o půl osmé, ale na neobvyklém místě - ve Společenském centru AFI paláce. Vstupné na tento koncert je dobrovolné.

Grand Festival smíchu

Také divadelníci přes prázdniny nezaháleli, a tak vám mohu nyní předeslat jejich nabídku. O víkendu 11. a 12. ledna jsou na programu dvě představení, na které divadlo nabízí vstupenky do celého hlediště. Pokud ještě nemáte svou abonentku, můžete si ten den vyzkoušet, na kterém místě se vám nejlépe sedí. A co že se vlastně bude hrát? V sobotu 11. od šesti hodin je na programu soudní drama o předsudcích, sobeckosti, ale také o síle lidskosti - Dvanáct rozhněvaných mužů. V neděli lze od sedmi hodin vidět francouzskou komedii o tom, jak jistý zámožný pán pořádá ku svému pobavení “večeři blbců”, tentokrát se mu to ale vymstí. Jistě tušíte název hry - jedná se o drama Blbec k večeři.
V druhé polovině ledna bude divadlo hostit již čtrnáctý ročník GRAND Festivalu smíchu.
Rok 2014 bude pro mnohé jistě rokem přelomovým, pro jiné zase jen další prošktrlou kolonkou ve formuláři života. Já vám přeji, abyste nastávající rok prožili šťastně, kulturně a hlavně ve zdraví.

Jan Hrubeš, redaktor Pardubice podle vás 
Fotografie: Komorní filharmonie Pardubice


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑