Pardubice podle vás


Festival smíchu bude bitvou moderny a klasiky

17.leden 2015 19:33

Festival smíchu bude bitvou moderny a klasiky

Přelom měsíců ledna a února pro Východočeské divadlo Pardubice znamená, že jeho prkna se budou po jeden týden prohýbat pod nohama hostujících souborů – již tradičně se totiž koná GRAND Festival smíchu, jehož je VČD pořadatelem.
GRAND Festival smíchu je v pardubickém divadle tradicí již od roku 2001. V rámci něj se zde utkávají soubory ze všech koutů republiky o to, který z nich zinscenoval nejlepší letošní komedii. Kromě soutěžní části, která letos připadá na týden od 26. ledna do 1. února, se diváci mohou těšit i na projekty nesoutěžní, které ovládnou souběžně se soutěžními komediemi Malou scénu, nebo se představí v rámci prologu či epilogu.

Černobílé dámy v předvoji

Letos v rámci prologu Festival zahajovaly domácí Jeptišky, které se ale dočkaly hned dvou velkých inovací. Tou první je přenesení muzikálu do Městského divadla. I když se Jeptišky už párkrát na velké scéně hrály, představení se neobešlo bez problémů s ozvučením. Tento kabaretní muzikál pro malá jeviště zkrátka patří na prkna Malé scény, kde je jeho kouzlo nejpůsobivější. Zároveň lze však říct, že diváci, kteří Jeptišky viděli poprvé právě ve velkém divadle, rozhodně nebyli zklamaní a žádné nedostatky patrně nezaznamenali. Druhou novinkou je obsazení nováčka souboru Jany Ondruškové, která nyní v alternaci s Petrou Tenorovou nastudovala roli Mary Ley. Pro Ondruškovou to byla premiéra, tudíž její výkon necháváme bez hodnocení. Divadlo se však smíchy otřásalo v základech a závěrečný Spirituál se sólem Dagmar Novotné byl fantastickým výkonem. I přes drobné nedostatky tak měl Festival působivé zahájení.
Posledním představením epilogu bude komedie pražského Divadla Palace Miluji Tě, ale… v režii Antonína Procházky, čímž bude Festival 23. února definitivně zakončen.

Tři klasiky, čtyři moderny, jedna Thálie

Loni se komedií roku stala inscenace Dejvického divadla Dabing Street, do divácké paměti se zapsal titul Sluha dvou pánů v provedení Moravského divadla Olomouc. A na které tituly se můžeme těšit letos?
Letošní ročník soutěžní části Festivalu započne klasicky, a to 26. ledna Shakespearovým dílem Mnoho povyku pro nic v provedení Divadla v Dlouhé (režie H. Burešová). Druhým soutěžním představením budou domácí Lháři (režie Z. Dušek), které loni uvedlo také DJKT Plzeň. Moderní řehtačku vystřídá opět Shakespeare – tentokrát Zkrocení zlé ženy Činoheráku Ústí (režie F. Nuckolls). Další inscenací na programu je politická fraška Listopad Divadla ABC (režie P. Svojtka), kterou vystřídá titul Prokletí nefritového škorpiona, zinscenovaný podle filmu Woodyho Allena, v provedení příbramského Divadla A. Dvořáka a v režii M. Schejbala. Předposledním soutěžním představením bude komedie Můj romantický příběh Divadla Petra Bezruče Ostrava (režie D. Špinar), která vynesla představitelce hlavní ženské role Tereze Vilišové Cenu Thálie. A soutěžní část Festivalu uzavře opět inscenace režisérky Hany Burešové, a to Gogolovy Mrtvé duše Městského divadla Brno.

Tip PPV

Která komedie Festival vyhraje tentokrát, to se dozvíme 2. února na Galavečeru smíchu, který bude ze záznamu na Velikonoce vysílat Česká televize. Redakce PPV bude samozřejmě přítomna v hledišti každý soutěžní večer (kromě 27. ledna, kdy soutěží pardubičtí Lháři), a naši čtenáři se tak mohou těšit na šest informačních minirecenzí a reportáž ze závěrečného Galavečera smíchu. Soukromým tipem redakce pro diváky je inscenace MdB Mrtvé duše.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Městské divadlo Brno


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑