Pardubice podle vás


Duše – krajina širá: Rakouské drama potvrzuje, že méně je někdy více

12.květen 2015 18:47

Duše – krajina širá: Drama, které potvrzuje, že méně je více

Se začátkem května už téměř můžeme tvrdit, že se divadelní sezóna začíná chýlit ke konci, ačkoli nás poslední premiéra  čeká až za měsíc (muzikálová parodie Limonádový Joe a jak jinak než na Kunětické hoře). V městském divadle však už poslední premiéra uvedena byla, nový titul nese název Duše – krajina širá.

Činohra na tři hodiny

Hra rakouského dramatika a lékaře Arthura Schnitzlera se soustředí na manželské soužití podnikatele Bedřicha Hofreitera a jeho ženy Evženie, které je tak trochu stereotypní a vybudované na vzájemné toleranci obou manželů, z nichž ale každý má její hranici někde jinde.

Soudobá inscenace z počátku dvacátého století je definována jako tragikomedie, komediálními prvky ovšem nehýří a velký prostor dostává lyričnost. Režisér Radovan Lipus hru rozdělil přesně po této linii na převážně lyrickou část a kratší dějově hustší část, ale zde uveďme, že první půle trvá dvě hodiny a druhá – kratší – „pouhou“ hodinu. To je největším kamenem úrazu hry, neboť poměrně nadčasový text soustředící se na manželské peripetie je téměř neúnosnou délkou představení odsunut do pozadí. Kromě přebytečných replik jsou zde zbytečné celé scény, hra by se dokonce obešla bez několika postav. Pak by měla spád a mohla by diváka skutečně obohatit. Takto si však z inscenace odnese jediné – že byla příliš dlouhá. Abychom však připočetli Lipusovi i nějaké plusové body, o hudební doprovod (jehož autorem je Miloš Štědroň) se starají dvě živě hrající violoncellistky, což celé představení nesmírně oživuje.

Bez Němce a Janečkové by to nešlo

Další, co Lipus rozhodně nepodcenil, je obsazení ústředního manželského páru. Jako Bedřich se představil hostující a navrátivší Milan Němec (který zde nějaký čas působil jako kmenový herec). Bylo nesmírně příjemné vidět Němce znovu na pardubickém jevišti. Na jeho brilantním přirozeném výkonu celé představení stojí a bez něj by hra působila kvalitativně mnohem hůře. Totéž však můžeme říct i o jeho herecké partnerce Petře Janečkové, která ztvárnila Bedřichovu ženu Evženii, a to se stejnou elegancí. Janečková zde vystupuje jako výborná dramatická herečka, jejíž projev je neochvějný v pasážích smířených stejně jako v těch hysterických. Znovu zdůrazněme, že to jsou právě výkony Němce a Janečkové, které udávají hře tempo.

Z vedlejších rolí byla tradičně skvělá Zdena Bittlová, která svou roli Anny Meinhold – Aignerové ztvárnila s charismatem a grácií, výrazná byla také Veronika Macková v roli mladé rozpustilé Erny, která byla roztomile koketní a navíc zastávala pozici zdobného prvku.

Moderní scénu pracující se světenými efekty navrhl Petr Matásek, autorkou naproti tomu tradičních kostýmů, které ale se scénou tvořily ladící prvek, je Ha Thanh Nguyen.

Ne vždy záleží na délce

O hře Duše – krajina širá lze stručně říci, že je stejně dlouhá jako její název. Tříhodinová délka inscenace naprosto přebíjí dojmy z kvalitního nadčasového textu. Kdyby se představení o třetinu proškrtalo, pak by se jednalo o velmi podařené dílo. Hra víceméně stojí na skvělé ústřední dvojici, kdy oba představitelé podávají výborné činoherní výkony. I tak však inscenace Duše – krajina nabízí spíše kvantitu než kvalitu.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Východočeské divadlo/Jan Faukner


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑