Pardubice podle vás


Dnes se rozhoduje o osudu obvodů

13.červen 2013 20:32

Dnes se rozhoduje o osudu obvodů

Starší spoluobčané nervózně vyčkávající již před desátou hodinou ještě před otevřením volebních místností. Prvovoliči házející svůj hlas s nadšením do volební urny. Komise nezvládající přívaly rozradostněných voličů. Účast: 100%. Ale takový obrázek se nám dostane jenom v KLDR, realita demokracie vypadá jinak. 
Pěkné počasí vhodné pro zahradničení, opalování a lenošení udělalo z referenda fiasko. Některé obvody hlásí okolo 5-15% účasti. Tak se naplnily věštby některých politiků, kteří říkali, že k referendu nepřijde požadovaných 35% občanů. Referendum tak zřejmě bude neplatné.
Jenom opravdu pár občanů nasadilo sveřepý výraz a vyrazilo do volebních místností bojovat s kafkovsky byrokratickým aparátem, který pro některé znamená obvody, pro jiné magistrát. U volebních komisí obdrželi hlasovací lístek, v němž označili křížkem předtištěnou odpověď „ANO“ nebo „NE“. Odpovídali tím na otázku:

"Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody?"

Kampaň před referendem

Malé radnice se rozhodli vyhlásit energetickou burzu, která občanům ušetří peníze na energiích. Magistrát navrhoval v rozhlase investovat prostředky do svého rozvoje, nebo do byrokracie. Boj o přežití malých radnic je zároveň válkou o vliv magistrátu (Sdružení pro Pardubice, Pardubáci, ČSSD, TOP 09) s obvody a ODS.
Radnice již dříve převzala některé pravomoci obvodů a hodlala je zrušit úplně. Ale právě to, že referendum bude neplatné, je pozitivní pro obvody. Ke zrušení tedy pravděpodobně nedojde.


Jak to vidí občané Pardubic?

Zeptal jsem se na názory voličů. U mého obvodu (Pardubice III) jsou mnozí zastánci obvodů. Avšak v centru se předpokládá výsledek referenda jiný.

„Obvody stojí peníze a v dnešní době krize se musí šetřit. Například v Hradci Králové je nemají.“

„Nevěřím lidem z magistrátu. Už toho pokazili dost.“

„Paní primátorka nikomu nevysvětlila, kam půjdou ušetřené peníze. Budou na další úředníky? Nebo za ně koupí ty předražená mola z exotického dřeva do Tyršových sadů?"

Pár čísel na závěr.

Celkový rozpočet města je 1,7 miliardy korun. Zrušením obvodů by se ušetřilo okolo 15 milionů. O tyto peníze se jednalo. Dnešní referendum stálo okolo 750 tisíc korun.

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑