Pardubice podle vás


Divadlo naruby. Diváci si vyzkoušeli, jaké je to být herci

25.listopad 2016 08:12

Divadlo naruby. Diváci si vyzkoušeli, jaké je to být herci

V noci ze soboty 19. listopadu na neděli divadla po celém světě otevřela své brány, aby divákům umožnila zhlédnout ať už samotná divadelní představení, ale i jinak diváckým zrakům skrytá místa v zákulisí. Do Noci divadel se zapojilo i pardubické Východočeské divadlo, které si připravilo program především pro diváky aktivnější, tzv. Divadlo naruby.

Po derniéře komedie A je to v pytli! následovala krátká beseda s herci představení. Diváci měli možnost zeptat se na vše, co je zajímalo i podělit se o své dojmy z představení. Toto rozmlouvání se ve výsledku změnilo z dialogu spíše na monology herců, kteří se přece jen měli potřebu s inscenací tři léta starou rozloučit. Hodně se vzpomínalo, dojímalo a nechyběly ani anekdoty ze zkoušek i samotných představení. Poté herce vystřídal soubor LAIK, který předvedl část choreografie z nově připravované inscenace Výlet, která bude mít premiéru koncem letošní sezóny.

A kolem půl jedenácté začal samotný program divadelní noci. Diváci měli na výběr tři možnosti, jakými se mohl jejich večer ubírat. Mohli jít na komentovanou prohlídku divadla, naučit se choreografii z Výletu nebo si stoupnout sami jako herci na jeviště před diváky v rámci Divadla naruby. Ti, kteří zvolili poslední možnost, se rozlosovali mezi tři dvojice herců, se kterými v časovém limitu padesáti minut nazkoušeli malé scénky a měli možnost zažít, jaké je to stát před publikem. Po necelé hodince jsme se zase všichni sešli na hlavní scéně a zhlédli tři představení, která vznikla.

Každá skupina diváků-herců přišla s jiným přístupem a tak bylo možno zhlédnout jak scénku veskrze improvizovanou, tak i s pevně daným textem. V první skupině, vedené Martinou Sikorovou a Veronikou Mackovou, byla značná převaha žen a tak si připravili etudu na téma konkurz do soutěže krásy. Na jeviště postavili jediné dva muže skupiny, kteří hráli moderátora a porotce, a dívky každá s jiným temperamentem a povahou zobrazovaly modelky. Závěr, když přiběhla poslední modelka, jež měla přes oblečení nataženy jednodílné plavky, byl k nezaplacení.

Zdeněk Rumpík, který měl na starost druhou skupinku, využil nedávné premiéry Lucerny nastudované se studiem LAIK a rozdal členům scénáře se závěrečnou scénou a tak se diváci letem světem seznámili také s prací s divadelním textem.

Poslední část diváků si pod taktovkou Petra Borovce a Ladislava Špinera prošla dramatickou průpravou. V dekoracích, které na scéně zůstaly po derniéře, se nacházely patery dveře, jichž obratně herci-režiséři využili. Skupinku rozdělili do triád, každé jedny ze dveří přidělili a diváci-herci postupně zpoza nich vycházeli a vraceli se zase za jiné. Během okamžiku, kdy byli na scéně, zobrazovali rozličné emoce, poté odříkávali různé jazykolamy a naposled se všichni sešli na proscéniu, kde předvedli novozélandské haku.

Po posledním výstupu následoval ještě jednou tanec z Výletu, do kterého se nakonec přece jen zapojily alespoň děti, a poté už byl volný program. Byla možnost projít si zákulisí divadla, ozkoušet si kostýmy a k dispozici byl též fotograf, který každého v jeho nové identitě mile rád vyfotil. Kolem jedné hodiny ranní se dveře divadla uzavřely a na noční prohlídku s doprovodným programem se otevřou zase až za rok třetí listopadovou sobotu.

Tereza Košťálová, stážistka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Jiří Sejkora, Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑