Pardubice podle vás


Divadlo ABC udělalo z ledna Listopad

30.leden 2015 17:53

Divadlo ABC udělalo z ledna Listopad

GRAND Festival smíchu by se patrně necítil kompletní, kdyby kromě nějaké té klasiky a černohumorné komedie nedal prostor také politické frašce, kterými se moderní dramatika jenom hemží.

Naděje na zvolení? Nižší než Gándhího cholesterol

Současný autor David Mamet napsal svoji hru Listopad v roce 2007, o nějaké soudobé tematice tedy nemůže být pochyb. Autor, který kromě se kromě svého působení jako dramatik věnuje také psaní filmových scénářů a režii, v zahraničí patří již dlouhá léta mezi autory oceňované (kromě Oscara má na svém kontě Pulitzerovu cenu a nejednu nominaci na prestižní cenu Tony). Jeho politická fraška Listopad se zabývá epizodou z života fiktivního prezidenta Spojených států amerických Charlese Smithe, který řeší tradiční problém – potřebuje sehnat voliče.

Ne každý divák se dobře baví

Ačkoli je titul relativně mladý, na českých jevištích se zabydloval už několikrát. Nejnovější uvedení v režii Petra Svojtky nasadilo na repertoár Divadlo ABC a má hned dvě výhody. Tou první je délka představení pohybující se kolem dvou hodin, což je čas přiměřený a podporující údernost inscenace, i když i tak by se zde dalo udělat několik dramaturgických škrtů a délku představení stáhnout pod hranici dvou hodin. Jedním z impulzů k všeobecnému smíchu je časté používání vulgarit, které ale nejsou zas až tak nemístné, jak by se dalo předpokládat. Horší je to se samotným stylem humoru. Ten je prostě levný a předvídatelný. Dle reakcí publika je toto názor čistě subjektivní, ale hra velmi rychle po jejím začátku omrzí a divák – tedy konkrétně já (i když svou osobu v recenzích nerada užívám) – celé představení sleduje s jakýmsi nezaujatým výrazem.

Výkony účinkujících jako pilíře představení

Zmínila jsem dvě výhody – zde je ta druhá, totiž obsazení hry. Kvalitu představení výrazně zvedá výkon Michala Dlouhého v roli prezidenta Smithe, který hraje na život a na smrt a představení občas působí jako one – man show. Díky prostoru i nepopiratelnému hereckému umu Dlouhý své kolegy výrazně upozaďuje, ale ani o jejich výkonech se nedá říci nic špatného. Velmi kvalitní výkon podal Jiří Hána v roli prezidentova sekretáře Archera Browna a skvěle si vedla také Lenka Zbranková (diváci ji mohou znát z inscenace VČD Po pláči smích) v roli autorky prezidentových projevů Clarice Bernsteinové. Dále hráli Jaroslav Vlach a Zdeněk Vencl, ale jejich role jsou spíše epizodní.
Autorem výpravy je Jaroslav Milfajt, děj hry neopouští Oválnou pracovnu.

Ať už je prosinec, prosím

Herecké výkony (zejména ten Michala Dlouhého) jsou to jediné, co řadí inscenaci Listopad Divadla ABC na vyšší úroveň, než na které jsou pardubičtí Lháři. Bez nich by se hra stala nudnou a levnou podívanou, ve které se divák sem tam zasměje, ale spíše z povinnosti vůči komediálnímu žánru. Druhá polovina představení je trochu nápaditější než první, ale závěrečný dějový zvrat s náčelníkem indiánů vrací inscenaci opět na nezajímavý začátek. Listopad by zkrátka měl udělat místo inteligentnějšímu druhu humoru.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie:  I. Chmela, Divadlo ABC, Praha


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑