Pardubice podle vás


“Den D” ve znamení charity

18.červen 2014 20:19

“Den D” ve znamení charity

Jako již několikátý rok se v Pardubicích konala dne 17.6 burza filantropie. Jak známý pořad “Den D”, tak i Bruntálská filantropická burza daly inspiraci KONEPu (Koalici nevládek Pardubicka) k vytvoření této jedinečné události, která má velký význam v oblasti charity.

A co je vlastně filantropie?

Filantropie se skládá ze slova filein (milovat) a anthropos (člověka). Znamená to tedy činnost ve prospěch veřejně prospěšného účelu- dobročinnost, charitu.

Donátoři i radní kraje

Na podporu vyrazili takzvaní donátoři, kteří nad prezentacemi dobročinných projektů uvažovali nad vypsáním šeků. Na křeslech porotců seděl jak Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor tak i firmy eBRÁNA, AVE CZ, Elektrárny Opatovice, EXPERIA GROUP, GAMA Pardubice, Advokátní kancelář Paděra, GMS Hadice a Rádio Černá Hora.

Na kole proti dluhům

Do finále postoupilo 6 projektů neziskových organizací, které se ucházely o pozornost donátorů. Každá měla svůj vymezený čas 10 minut na prezentaci, po níž přišly na řadu dotazy donátorů.Jako první se představil projekt centra Don Bosca, jenž s názvem “Na kole proti dluhům” sklidil velký potlesk a setkal se i s úspěchem u donátorů. Již minulý rok získalo centrum podporu pro dva kamarády, kteří díky burze filantropie získali řidičský průkaz a dostali se na vysněnou školu.  Letošní projekt cílí na mladé lidi, kteří opouštějí dětské domovy, a počítá s tím, že právě kola mohou poskytnout možnost levněji a snadněji dojíždět do práce. Neboť pokud si představíme, že mladí vychází z dětského domova do světa pouze s hotovostí 15 000 korun, musíme uznat, že kolo může velmi pomoci. Tento projekt se ucházel o rozpočet čítající pouhých 11 000 korun (tedy zajištění 4 kol a výbavy), ale získal mnohonásobně více. A tak se mladí můžou těšit ještě na více kol.

Daruj svou náruč

Další zajímavým projektem byl například “Daruj svou náruč”, který pracuje na myšlence spojení dvou světů- mladých lidí ze středních a vysokých škol Královehradeckého kraje a světa dětského ústavu Veská (dětí od kojenců po předškolní věk). Malým dětem často chybí citová pozornost a lidská náruč. K částečnému nahrazení mezery, která je způsobena ztrátou matky, je nutný kontakt s lidmi. A právě dobrovolníci z řad studentů si s nimi hrají a dopřávají jim pocit bezpečí.
Burza filantropie dostála svému jménu a přispěla na podporu a rozvoj mnoha dalších dobročinných projektů. A my se můžeme těšit příští rok na nové projekty.

Jiří Novotný, redaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Nevládky


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑