Pardubice podle vás


Davy diváků pozorovaly hattrick dostihové královny i smutné konce

13.říjen 2014 18:52

Davy diváků pozorovaly hattrick dostihové královny

Jednadvacátý ročník Pardubických městských slavností tradičně ukončila událost se světovým jménem: 124. Velká pardubická steeplechase.
Rozhodli jsme se pojmout tento článek nikoli příliš fakticky, ale spíše výrazově. Na internetu je hromada online blogů z letošní Velké, a koho toto téma skutečně zajímá, nejlepší informace dostane přímo ze záznamu. Nehodláme tedy popisovat průběh každého dostihu, jichž se běželo osm. Čtěte tedy o Velké pardubické očima redakce Pardubice podle vás.

Klobouky a lidé, kam se podíváš

Nedělní ráno (12. října) nezačalo nejlépe, městská hromadná doprava je evidentně přetížená, a jako by toho nebylo málo, na nadjezdu u Parama se tvoří nekončící kolona, v níž se každé vozidlo pohybuje zanedbatelnou rychlostí. Takové množství aut zákonitě musí vyplivnout stejně děsivé množství lidí, kteří se hromadili u vstupu na závodiště. Po vkročení do areálu se navzdory očekáváním dav nijak nerozptýlil, možná se ještě zvětšoval. Každý, kdo něco znamená, byl na Velké pardubické. Divák si mohl připadat jako na svatebním večírku princezny Fiony v království Za Sedmero horami. Mohli jste tu potkat třeba Helenu Vondráčkovou, která při slavnostním zahajování zazpívala národní hymnu, ale také herce Jiřího Dvořáka, hudebníka Jana Maxiána a samozřejmě politiky s celostátní působností, stejně jako lídry stran účastnících se letošních komunálních voleb. Na hlavní dostih, totiž samotnou 124. Velkou pardubickou České pojišťovny, se přijela podívat dostihová legenda žokej Peter Gehm, který sám ve Velké čtyřikrát zvítězil.
S místní smetánkou samozřejmě také souvisí výstřední dostihová móda. Zatímco civilisté své outfity pojali všelijak a s oblečením si očividně hlavu nelámali, ti, kdož měli potřebu reprezentovat (mluvíme samozřejmě hlavně o dámách, muži nahodí oblek a je to), se leckdy vyřádili. Barvám vévodila módní černá, což v poměrně teplém říjnovém (pocitová teplota – nejméně 50°C) dni mohlo působit nemalé potíže.
K dostihům neodmyslitelně patří klobouky, proto, kdo si tuto pokrývku hlavy zapomněl, nemusel se strachovat – hned několik kloboučnických stánků bylo schopno problém rychle a draze vyřešit. Nakonec se stejně ale největší fronty tvořily u stánků s klobásami.

Po drobné analýze prostředí se náš tým vrhl na hledání výhodného místa. Celkem naivně jsme se totiž domnívali, že s novinářskou kartičkou by nám snad mohla být nějaká místa vyhrazena. Toto přesvědčení rychle vyvrátila jedna z pořadatelek, která nám sdělila, že tribuna pro tisk byla tento ročník prodána do soukromých rukou. Podařilo se nám tedy ulovit místo na trávě před kdysi novinářkou tribunou, náš výhled tak sahal nejdál na cílovou rovinku.

Chmurné výsledky hlavního dostihu

Na startovních listinách jednotlivých dostihů se opakovala jména žokejských hvězd, které ale mnohokrát svůj dostih ani nedokončily. Když pak tato jména nasedala na své koně v paddocku před hlavním dostihem, ozýval se hlasitý jásot ze všech stran. Následovalo slavnostní defilé, zkušební skok a… start, který se však nepodařil dle požadavků, a tak se musel opakovat. Největší favoritka hlavního dostihu, a v té chvíli dvojnásobná vítězka, Orphee des Blins se okamžitě ujala vedení a pelotonu zbylých jedenadvaceti koní začala suverénně utíkat. Problémy se dostavily na Taxisově příkopu, kde se nevyhnula pádu trojice koní Amaragon s Martinem Liškou, Nikas s Dušanem Andrésem a Zulejka s Josefem Bartošem. Bartoše při pádu trefil do hlavy Sherardo, čímž si žokej vysloužil převoz do nemocnice. Klisna Zulejka si bohužel pádem do příkopu přerazila vaz, takže ani letošní Velká pardubická neutekla temnému stínu. Pro nás, laické pozorovatele, je to událost přehlušující podostihové radovánky.

Váňa končí se ctí, Orphee vládne dál

Snad celé publikum, které čítalo na 20 000 diváků, pozorovalo, jak si při dostihu povede Tiumen s Josefem Váňou starším v sedle. Třináctiletý kůň statečně bojoval, ale nakonec i s Váňou dojel šestnáctý, tedy předposlední. Váňu s Tiumenem trumfl Rubín s jezdkyní Martinou Růžičkovou, která poprvé po několika pokusech velkou pardubickou zdárně dokončila. Dostihová legenda Váňa (na svém kontě má osmkrát vítězství ve Velké pardubické) oznámil, že jak on, tak Tiumen, už si zaslouží důchod.
Favoritce dostihu v cílové rovince zdatně sekundovali Al Jaz a Klaus a téměř klisnu dohnali, ale Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem se nakonec podařilo dosáhnout na hattrick, čímž se zapsala do historie legendárního dostihu. Třikrát po sobě opakované vítězství Pardubické si dosud připsala pouze klisna Lady Anne, která pardubickému závodišti vévodila v devadesátých letech 19. století. Jako druhý závod dokončil Al Jaz s Josefem Sovkou a třetí Klaus s Jaroslavem Myškou.
Letošní dostih dlouhý téměř sedm kilometrů se tak stal milníkem ve své vlastní historii a zároveň i smutnou událostí pro leckteré milovníky dostihového sportu. Ti, kteří litují, že letos nemohli atmosféru tohoto velkého dne nasát, litovat nemusí. Koňského sportu si víc užijete na kvalifikačních dostizích a Velkou pardubickou je lepší sledovat z televize.  

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Filip Sedlák


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑