Pardubice podle vás


Další kulturní „Noc“ a tentokrát v divadle

18.listopad 2013 20:28

Další kulturní „Noc“ a tentokrát v divadle

Mnoho z nás při některé ze svých návštěv divadla už v duchu vyřklo skromné přání stát na jevišti.
„Tohle bych taky chtěl umět.“
„Tohle bych si chtěla jednou vyzkoušet. Jaké to asi je?“
A právě tuto možnost – zkusit si hrát v inscenaci v sobotu návštěvníci Východočeského divadla dostali.
Projekty, jako je Noc kostelů nebo Noc muzeí, u nás mají již svou tradici. Od roku 2008 mezi tyto události patří i European Theatre Night, která se koná vždy třetí listopadovou neděli. Tentokrát se do této mezinárodní akce zapojila i Česká republika a v rámci vůbec první Noci divadel se 16. listopadu otevřely divadelní brány za účelem nabídnout něco nového. Východočeské divadlo si pro nás připravilo „divadlo naruby“. Pojďme si nyní přiblížit, jak to celé probíhalo.

Divadlo naruby

Ředitel divadla Petr Dohnal byl podle všeho v dobré náladě, když nás krátce po desáté hodině večerní vítal v hledišti. „Divadlo naruby“ se samozřejmě nemělo týkat pouze nás – všichni herci potřebují režiséra. Do této role se obsadili právě členové hereckého souboru Ludmila Mecerodová, Jindra Janoušková, Lída Vlášková, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner a Pavel Novotný. Ladislav Špiner se svého úkolu zhostil svědomitě – upravil svůj outfit a nezapomněl ani na hrnek s kávou. Následně byli návštěvníci rozděleni do čtyř skupin a měli hodinu na nastudování úryvku z inscenace. Každá skupina zkoušela jinou hru a samotného vystupování se účastnili pouze dobrovolníci. Neméně zajímavé to ale bylo i pro přihlížející, kteří tvořili dostatečně podpůrné a vřelé publikum.
Po hodině nácviku bylo načase předvést inscenace na jevišti před diváctvem. Tyto finální „scénické miniprojekty“ se samozřejmě neobešly bez kostýmů, rekvizit a jevištní techniky. Pro účinkující pak bylo jen zapotřebí sebrat odvahu a hrát. Ve zkušební době se jednalo o polotovary, ale s příchodem na jeviště aktéři posbírali veškerou profesionalitu, kterou jim dala předchozí hodina.
Jednalo se sice o úryvky krátké, zato ale spíše konverzační a pro prostého diváka poměrně složité. Každý režisér svůj projekt zpracoval jinak. Zdeněk Rumpík s Lídou Vláškovou do scény z muzikálu Výtečníci obsadili všechny své svěřence, takže vytvořili početnou company. Skupina Ladislava Špinera se potýkala s obzvlášť těžkým úkolem – měla totiž nastudovat scénu z konverzační komedie A je to v pytli!, která měla nedávno premiéru. Vybraný úryvek, stejně jako celá incenace, je charakteristická množstvím složitého textu a je zde potřeba určitá pohybová synchronizace. S tímto účelem se však účinkující vypořádali na jedničku. Velký počet zájemců Špinerovi dovolil projevit tu kreativní stránku své osobnosti, a obohatil tak naglické předměstí o hejno vran. Další dvě ukázky (v provedení jedné pracovní skupiny) režírovalo duo Jindra Janoušková a Ludmila Mecerodová. Dámy vsadily na to, co dělá divadlo jedinečným – spojily abstraktní s konkrétním. Režisérky se nezalekly nedostatku mužkých zájemců ani omezení na věkové kategorie. Na konkrétnosti ukázkám z her Na letním bytě a Lakomá Barka dodaly názorné kostýmy a rekvizity. Poslední skupinou byl tým Pavla Novotného, který nastudoval scénu ze Snu noci svatojánské, který je rovněž současně na repertoáru. Novotný tento úkol pojal osobitě – jako někteří režiséři, i on se obsadil do jedné z rolí.
Ať už byla tréma jakkoli velká, všichni účinkující si zaslouží obdiv už jen za odvahu odkrýt své „herecké Já“. V divadle se celý večer udržela příjemná atmosféra a akci si užili jak herci jako režiséři, tak diváci jako herci. Návštěvníci se sešli v hojném počtu a v zastoupení všech věkových kategorií. Že by se objevil další efektivní způsob, jak přivést mladé a děti do divadla? Možná. Každopádně pro nás, diváky, to bylo přinejmenším zajímavé a zpestřující. Doufejme tedy, že se příští rok v listopadu budeme moci takové akce znovu zúčastnit.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Veronika Müllerová


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑