Pardubice podle vás


Cirkusoví krotitelé zkrotili zlou ženu

29.leden 2015 20:36

Cirkusoví krotitelé zkrotili zlou ženu

Klasický duch začátku GRAND Festivalu smíchu dal na úterní večer prostor moderní situační komice, aby se mohl ve středu vrátit - opět se zpracováním Shakespearovy komedie.

Shakespeare jak ho známe

Na rozdíl od Mnoho povyku pro nic, jež jsme mohli vidět na prknech Východočeského divadla v pondělí, příběh zkrocené Kateřiny ze Zkrocení zlé ženy zná každý už od střední školy. Příběh o tom, jak se zámožný otec snaží provdat obě své dcery, z nichž jedna je krásná, líbezná a muži opěvovaná a druhá je hubatá, zlá a vzbuzující hrůzu, je na světových jevištích skutečně profláknutou látkou. Na druhou stranu ale málokterý soubor je schopen Zkrocení zlé ženy uvést tak, aby si dílo zachovalo shakespearovského ducha a zároveň aby nebylo jen zkostnatělou klasikou.

Originalita na každém rohu

Nebudeme vést spory o tom, že i když jsou Shakespearova díla nadčasová, Zkrocení zlé ženy se vymyká tím, že zpracovává dnes již neaktuální téma, kterým je podřízená pozice ženy.  Právě v tom je největší kámen úrazu inscenace. Mnohé soubory se snaží hru zaktualizovat a alespoň trochu přiblížit dnešní době, mnohdy ale za cenu přehlednosti a přirozenosti. Činoheráku Ústí se podařilo tomuto vyhnout poměrně elegantní formou – Zkrocení zlé ženy je zde cirkusové představení, čímž vzniká nám známé divadlo na divadle. Režijní pojetí režiséra Filipa Nuckollse dovoluje zachovat archaický nádech textu i přímé dějové linie nijak nepokroucené zbytečnou modernizací. Nuckolls navíc klasický shakespearovský koncept oživil proložením cirkusovými čísly, takže se v představení žongluje, na své si přijdou příznivci akrobacie i pantomimy. Tato čísla do příběhu nezapadají, ale i tak je divák přijme s vděkem. Režisér vyhnal představení do vyhrocenosti, což občas působí nepřirozeně. Úvod druhé poloviny, kdy Petruccio nakráčí na jeviště na chůdách a v tangách á la zápasník sumo, je výjevem spíše nevkusným než vtipným, navíc tento výstup naprosto postrádá smysl. Takových překombinovaných prvků, které nemají své odůvodněné místo, je v inscenaci víc.

Byl to cirkus, byla to show

Velmi rozporuplné jsou i výkony účinkujících. Bohužel divadlo nedodalo program a na webových stránkách jsou účinkující vypsáni jen jmény, nikoli rolemi, takže je velmi těžké přiřadit obličeje herců k postavám. V rolích Kateřiny a Petruccia se objevili Klára Krejsová a Jan Jankovský, o kterých se obecně dá říct, že jejich výkony nepatřily k těm nejvýraznějším. Na Petrucciův projev si musí divák řádnou chvilku zvykat, Kateřina byla na jevišti křečovitá. Velmi působivý byl naopak výkon Matúše Bukovčana v roli Gremia, nápadníka Kateřininy sestry Biancy, který byl velmi uvolněný a navíc jeho pantomima je jednoznačně nejlepším bodem představení. Další takové podařené výkony jsme mohli vidět u Anny Fišerové v roli Biancy, Jana Plouhara jako Lucentia a Petra Panzerbergera v roli Lucentiova sluhy a průvodce představením.
Cirkusové provedení inscenace je podpořeno scénou ve tvaru manéže, jejímž autorem je Lukáš Kuchinka, o kostýmy se postaral Jan C. Löbl. Všichni účinkující jsou silně nalíčeni, což opět ladí s prostředím cirkusu. Hudbu k představení složil Onřej Švandrlík.
Kromě akrobatických čísel, kterých je v představení docela dost, je inscenace obecně náročná na jevištní pohyb, který je patrně nejsilnější složkou tohoto uvedení, neboť v něm tkví originalita a modernizace. Pohybovou spolupráci zajistil Tomáš Tomsa Legierski.

Méně je někdy více

Pojetí Zkrocení zlé ženy Činoheráku Ústí je náladou a vyzněním naprosto rozdílné od Mnoho povyku pro nic, avšak nelze o něm říci, že by bylo špatné. Díky divadlu na divadle si představení zachovává určitou shakespearovskou tvář a mluvené pasáže jsou co do jazyka vyloženě povedené. Tvůrci však až příliš vsadili na originalitu, která leckdy hraničí s nevkusem a do inscenace se nehodí. Cirkusová čísla představení hravým způsobem oživují. Celkově se dá říct, že titul zaujme, ale víckrát na něj divák nezajde.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie:  K. Žitňanská, Činoherák Ústí nad Labem


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑