Pardubice podle vás


Cílem Angitu je rozhýbat pracovní trh, říká spoluzakladatel Vojtěch Dlouhý

08.listopad 2015 19:00

Cílem Angitu je rozhýbat pracovní trh, říká Vojtěch Dlouhý

Inteligentní webová platforma na plnění snů neboli Angitu je start-up, který v posledních několika měsících vzniká v Pardubicích. Jeho cílem je propojit studenty, firmy a univerzity a rozhýbat pracovní trh nejen v Čechách. O Angitu jsme si během testování aplikace povídali s jejím spoluzakladatelem Vojtěchem Dlouhým.

Přes osm měsíců pracujete na projektu Angitu. Mohl byste jej přiblížit?
Jedná se o webovou platformu, která propojuje studenty, firmy a univerzity a řeší jejich potřeby. Student chce získat pracovní zkušenosti, reference a navázat kontakty. Firma hledá nové, mladé a schopné lidi. Univerzita se chce chlubit úspěšnými absolventy. Je to komunikační nástroj, který spojuje všechny tyto tři strany. Angitu znamená v překladu success, luck, opportunity, tj. úspěch, příležitost, štěstí (pochází z maorštiny, jazyka Nového Zélandu). Všechna ta slovíčka vystihují smysl platformy - skrz příležitosti k úspěchu a vlastnímu štěstí. Na tom jsme Angitu postavili.

Jak se liší například od profesní sítě LinkedIn nebo jiných serverů, které zprostředkovávají pracovní příležitosti?
Jediným společným prvkem s profesní sítí LinkedIn je, že si student po registraci vyplní profil, který svou strukturou připomíná strukturovaný životopis. Říkáme tomu timeline života. Poté si student nakliká svůj sen nebo cíl, kterého chce dosáhnout, čímž si ujasní své priority. Po nastavení preferencí na praxi (země, obor, typ práce) se mu vyfiltrují takové pracovní příležitosti, které ho dostanou blíže ke svému snu. To LinkedIn nenabízí, Angitu ano. Na LinkedInu jde o sbírání kontaktů, vytváření konexí, potvrzování schopností a dovedností a networkingu, což u studentů v Česku moc nefunguje. Pokud tedy netouží pracovat pro velké korporáty. My jsme proto Angitu postavili na komunitě, kde i studenti můžou publikovat své inzeráty, nabízet své schopnosti, i dokonce vyvěsit téma bakalářky, diplomky nebo rozjet svůj vlastní projekt.

Máte už domluvené nějaké společnosti, které by se rády do projektu zapojily?
Technologicky spolupracujeme s Microsoftem skrz program BizSpark pro začínající start-upy. Podporu jsme získali i od CzechInvestu, a to formou coachingu v rámci programu CzechEkoSystem. V nejbližší době budeme spouštět marketingovou kampaň „Poznej, kdo jsem, aneb inspiruj se těmi nejlepšími.“ A tím myslíme lidmi z Česka. Nechceme, aby studenti vzhlíželi jen k osobnostem, jako je Bill Gates nebo byl Steve Jobs, ale aby se inspirovali i našimi národními „hrdiny“. Tahle kampaň jim umožní mimo jiné pozvat tyto lidi na pracovní oběd. Hlavní cenou je pak stáž v Silicon Valley. S firmami v současné době jednáme.

Takže jde tedy o nějakou soutěž?
Ano, je to soutěž. Studenti budou mít za úkol uhádnout jména osobností podle určitých indicií. Úspěšným pak pošleme inspirativní příběh, který pojednává o cestě za úspěchem dané osobnosti. Vybraným nakonec umožníme setkat se s těmito lidmi a vítězi onu zmíněnou stáž.

Jak vypadá spolupráce s univerzitami?
V současné chvíli máme sjednané partnerství s 11 vybranými univerzitami (Univerzita Pardubice, UHK, VŠE, VŠCHT, UTB a dalšími), kteří nám pomůžou s propagací Angitu a kampaně. Zároveň chceme spolupracovat více s CEVRO Institut, Anglo-americkou univerzitou a University of New York in Prague, které v úzké spolupráci s komerční sférou vidí budoucnost (stejně jako my v Angitu). Společně s nimi se budeme radit, jak co nejefektivněji v Angitu pracovat na tvorbě ročníkových, bakalářských a diplomových prací a nejrůznějších projektů s firmami. Chceme, aby si firmy samy řekly, co je pro ně důležité, a student si poté vybral takové téma, které se nezaloží bez dalšího využití do univerzitní knihovny. Do konce roku chceme mít navázanou spolupráci se 17 univerzitami.

Bude Angitu zaměřeno pouze na studenty určitých například technických oborů nebo naopak pro všechny?
Bude určen pro studenty všech oborů. Naším cílem a důvodem, proč tohle všechno děláme, je, že chceme rozhýbat pracovní trh. Rozdíl mezi americkým a evropským pracovním trhem je takový, že v Americe je pracovní síla mobilní. V Evropě nejsou lidé příliš ochotni dojíždět za prací. V Česku to pak platí desetinásobně.
Nechceme se zaměřovat pouze na trendy, jako jsou v současné době IT obory. My spíš chceme ty trendy vytvářet. V Česku máme nedostatek technicky zaměřených studentů. Ve Španělsku mají naopak hodně techniků, ale málo uplatnění. Tak proč by nemohli navázat spolupráci skrz Angitu s českými firmami, které jsou úspěšné, ve fázi expanze a hledají profíky, které jim Česko nenabídne. To je náš sen - rozhýbat pracovní trh.

Jaký byl vůbec prvotní impulz, který k takovéto vizi vedl?
Angitu vznikl spojením dvou projektů. Na prvním projektu jsem spolupracoval v Indii, kde jsem minulý rok dobrovolničil a kde bylo vidět spoustu pracovních příležitostí, o kterých by se nám Evropanům mohlo jenom zdát. Zároveň jsme ale viděli problém v tom, že Indové trpí braindrainem, tedy nedostatkem schopných lidí. Inteligentní složka jim odchází do zahraničí a stát na tom ztrácí. Lobbovali jsme na indické vládě spolu s padesátkou místních firem, chtěli jsme vytvořit platformu, která by umožnila výměnu Indů a Evropanů. Nakonec jsme se ale díky velké korupci, která v Indii funguje, rozhodli, že zázemí vytvoříme v Čechách. V únoru jsem poprvé prezentoval podnikatelský záměr na soutěži ByznysTrefa, pod patronací Univerzity Pardubice, kde jsem se potkal s panem Jiřím Janků, výkonným ředitelem a jednatelem společnosti eBRÁNA. On v té době coachoval Jana Hřídela z místní Fakulty elektrotechniky a informatiky a pomáhal mu s projektem Angitu, který byl postaven na obdobné bázi. Spojili jsme, překopali původní business plán, přidali prvky umožňující expanzi na globální trh a od března jsme se tomu začali věnovat naplno.

A kolik se vás na vývoji podílelo?
Nyní nás je 8, ale začínali jsme ve třech – já, můj společník a senior programátor Jan Tichý z Univerzity Karlovy a Jaroslav Scheiner, grafik z Univerzity Hradec Králové. Nyní máme skvělou copywriterku Evu Provazníkovou z Univerzity Tomáše Bati, konzultanta a dva nové programátory.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑