Pardubice podle vás


Česká republika si sama ohledně cestovního ruchu i památek zavařila, říká Karla Šlechtová

21.červenec 2015 10:51

Česká republika si sama ohledně cestovního ruchu zavařila

Během pondělního dne zamířila do Pardubického kraje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Jejím cílem je nejen setkání se zástupci města Pardubic i kraje ale také kontrola jednotlivých projektů financovaných Evropskou unií či z národních zdrojů. Šlechtová si již stačila prohlédnout skanzen v Nasavrkách, v úterý ji čeká obhlídka zrekonstruované třídy Míru, Parku na Špici i Tyršových sadů.

Šlechtová se zástupci médií především mluvila o čerpání finančních prostředků na cestovní ruch, který spadá do její gesce. Česká republika si podle ní sama zavařila, co se týče cestovního ruchu i kulturních památek. Šlechtová upozornila na návštěvu Evropské komise v roce 2013, kdy Komise sdělila, že peníze evropských poplatníků měli být využity daleko smysluplněji než jsou například golfová hřiště.

„Nyní budou podporovány pouze národní památky a památky UNESCO. Další omezení je v tom, že je možné žádat na národní památky dotaci pět milionů euro (135 milionů korun) a na památky UNESCO pouze 10 milionů euro (270 milionů korun),” poznamenala Šlechtová s tím, že je to trest za to, co jsme si sami nadrobili. Šlechtová také podotkla, že se samozřejmě může zdát, že jde o poměrně málo peněz, ale oproti původnímu stanovisku Komise, která prosazovala, aby v Česku na památky nešly další finanční prostředky, je to alespoň něco.

Rizikový projekt rekonstrukce hřebčína v Kladrubech

Komisi se také nezamlouvalo záplatování silnic 2. třídy, které nepředstavuje modernizaci komunikace. Letos tak kraje dostali 4 miliardy korun z národního rozpočtu na silnice 2. a 3. třídy. Nadále totiž bude možné z evropských peněz financovat tento typ silnic pouze v určitých případech.

Šlechtová se mluvila i o nástroji územního rozvoje ITI, který je dle jejích slov pro Česko velmi důležitý. Zároveň tak pochválila i aglomeraci Hradubicko, která by mohla do roku 2020 vyčerpat až šest miliard korun.

Nakonec věnovala Šlechtová pozornost čerpání dotací Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, kterému hrozí, že přijde o 300 milionů korun určených na rekonstrukci. Ministerstvo pro místní rozvoj v současné chvíli vnímá projekt rekonstrukce hřebčína, na který přišlo již několik trestních oznámení, jako vysoce rizikový. Šlechtová přesto doufá, že opravy skončí včas, tedy v září. V opačném případě by hřebčín musel vrátit 100 milionů korun, které již na opravy získal.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Ministerstvo pro místní rozvoj


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑