Pardubice podle vás


Cena Příběhů bezpráví pro pardubického rodáka Josefa Čecha

28.listopad 2013 12:55

Cena Příběhů bezpráví pro pardubického rodáka Josefa Čecha

Na konci minulého měsíce – 31. října byl v pražském kině Lucerna zahájen 9. ročník projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmů na školách a v rámci něho byly uděleny Ceny Příběhů bezpráví. Oceněné vybírala studentská porota na základě studentských nominací a jedním ze tří laureátů se stal i pan Josef Čech z Pardubic, jehož příběh zpracovávali žáci pardubického Gymnázia Dašická pod vedením PhDr. Aleny Vomlelové.
Josef Čech (narozen 1930) nosil politickým vězňům do Jáchymovských uranových dolů balíčky a sám byl za to v roce 1951 odsouzen k patnácti letům odnětí svobody. Za mřížemi strávil přes devět let. Ačkoli byl propuštěn na amnestii, v roce 1962  byl  odsouzen znovu, neboť poslouchal Rádio Svobodná Evropa, a tím se dopustil pobuřování.

„Pan Čech neměl možnost studovat, ale přesto je velmi sečtělý, výborně zná české i světové dějiny, zajímá se o to, co se ve společnosti děje. Setkání s ním jsou vzácnou příležitostí mluvit se statečným a nesmírně vstřícným člověkem “Jménem Čech”,“ uvedla PhDr. Vomlelová, přičemž Jménem Čech je název zmíněné studentské práce, na jejímž základě byl právě na Cenu Příběhů bezpráví nominován.

Cenu panu Čechovi předal politik a bývalý předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva pan Karel Schwarzenberg. Ceremoniál byl věnován památce Ivana Martina Jirouse. Jako hudební vložka zazněli Básníci ticha Mejly Hlavsy v podání Jakuba X. Bara a dívek z dětského dramatického souboru Ty-já-tr.
Dalšími oceněnými byli Zdeněk Kovařík z Hradce Králové, který strávil také v Jáchymovských uranových dolech 5 let, a Karel Metyš z Litomyšle, který si odseděl tři roky; dalšími předávajícími pak byly psycholožka Dana Němcová a herečka Ester Janečková.
Pozorný čtenář si jistě všiml, že tento článek přichází s určitým zpožděním. Jaké je ale toto zpoždění oproti prodlevě mezi utrpením pana Čecha a jemu podobných a dnešní dobou, kdy jsou za své postoje teprve doceněni. A přesto se v tomto kontextu jeví tato prodleva jako nepodstatná, neboť chceme-li soudit historii, musí být čas nutně jen relativním měřítkem. A je to tak správně, je důležité docenit hrdinství lidí, kteří se nepodvolili zločinnému režimu, ačkoliv je to dnes již minulost. A je velkým štěstím v tomto ohledu, když se o tuto - z jejich pohledu už historii zajímají současní mladí lidé.

Jiří Etrych, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Lukáš Houdek


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑