Pardubice podle vás


Čáslavka: Problémem je nevyužití čerpání evropských peněz

05.říjen 2014 13:52

Čáslavka: Problémem je nevyužití čerpání evropských peněz

Rozhovor s ekonomem a lídrem pardubických Zelených Jiřím Čáslavkou.

Jiří Čáslavka (*1972)

Jiří Čáslavka je ekonomickým expertem Strany zelených a vedoucím sekce Nová ekonomika a finance v Analytickém centru Glopolis. V minulosti působil jako poradce Karla Schwarzenberga na Ministerstvu zahraničí. Jiří Čáslavka se narodil v Pardubicích. Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval etnologii a dále studoval mezinárodni ekonomii na Vysoké škole ekonomické. V předčasných volbách v roce 2013 kandidoval jako lídr zelených v Pardubickém kraji, mandát však nezískal.

Při návštěvě stránek Zelených nepochybně zaujme etický kodex, k němuž se kandidáti SZ zavázali. V něm se například píše: „Zastupitel přichází na jednání připraven.” Jakým způsobem budete případně trestat ty, kteří tak neučiní? Nebo tento kodex slouží spíše jako deklarace morálních hodnot?

Strana zelených uplatňuje podobné kodexy na své zatupitele již řadu let a funguje to výborně. Jde o to, aby každému zastupiteli zvolenému za Stranu zelených bylo od počátku jasné, co se od něj při výkonu jeho mandátu očekává. Strana zelených se svými zastupiteli samozřejmě pravidelně komunikuje a v případě závažného porušení kodexu se takový člověk příště na kandidátku nedostane, to je velká výhoda etablované politické strany s jasně definovanými strukturami.

Tvrdíte, že k zásadním otázkám necháte vypsat místa referenda. Je to však rozumný návrh, když se například ohlédneme na účast okolo 21 % v referendu k otázce rozdělení města na obvody?

Zkušenosti ukazují, že 35% účast, která je nutná pro závaznost referenda, se nejspolehlivěji dosáhne, pokud se referendum koná současně s komunálními volbami. Rozhodně nechceme místní referenda nijak nadužívat, podle nás by se měla konat pouze výjimečně v případě skutečně závažných otázek. V takových případech by však zastupitelstvo mělo vzít hlas lidí v úvahu i když třeba účast těsně nedosáhne požadované výše. Místní referendum je však až vrchol ledovce, je mnoho jiných možností, jak posilovat účast lidí na rozhodování, např. tím, že se jednání zastupitelstva budou konat až po pracovní době, aby se toho mohli občané účastnit, že budou v předstihu zveřejněny podklady a že bude na webu radnice k dispozici záznam. Těch návrhů máme víc, věnovali jsme tomu celou kapitolu našeho programu.

Jakým způsobem chcete anulovat výpadek v rozpočtu?

Demokracie není zadarmo. Referendum o městských obvodech stálo 1,2 milionu. Myslím, že pokud by se referenda konala jednou či dvakrát za volební období, tak by to městský rozpočet unesl. Podstatně větší částka by se dala uspořit efektivnějším vyladěním vzájemných vztahů mezi radnicí a městskými obvody.

Stejný problém nastane i v případě MHD do 15 let zdarma. Máte připravenou kalkulaci, budete kvůli tomuto kroku případně škrtat na dalších místech v rozpočtu?

Žádné město ještě nevyřešilo své dopravní obtíže preferencí individuální automobilové dopravy. Nám jde o to, aby pro rodiny nebylo levnější jezdit autem, proto chceme usilovat o maximální využití potenciálu veřejné dopravy. Náklady na MHD zdarma pro děti do 15 let podle našich výpočtů nepřesáhnou 3 miliony ročně, stejnou částku dává město na provoz naddimenzovaného Informačního centra na Náměstí Republiky, což je jen příklad zbytečného výdaje. MHD pro děti zdarma zatíží městský rozpočet jen minimálně, uleví však přetížené dopravě a v neposlední řadě to trochu pomůže rodinným rozpočtům (i když to není naše primární motivace, protože město prostě nemá na to, aby suplovalo sociální politiku státu). Rodiče ty peníze budou moci věnovat třeba na sportování svých dětí.

Rádi byste podpořili místní podnikatele, živnostníky a farmáře. Kromě snižování nájmů, jak avizujete v programu, máte i další nápady?

Podnikatelům obecně nechceme komplikovat život, město by jim mělo pro jejich podnikání vytvářet co nejlepší podmínky. K  tomu snižování nájmů. Pokud někde chybí třeba pekárna, tak tomu pekaři nemůžeme v městském objektu stanovit astronomický nájem, to by tam nemohl podnikat a byla by tam třeba herna. Jde tedy o dostupné nájmy a další podmínky při využívání městských nemovitostí pro místní živnostníky. Dále chceme ve spolupráci s Univerzitou a Czechinvestem aktivně vyhledávat technologické investory s vysokou přidanou hodnotou. Našim cílem je posilování Pardubic v oblastech, které tu mají tradici – informačních technologiích, elektrotechnickém průmyslu či bankovnictví a pojišťovnictví. Se zapojením evropských fondů budeme pracovat na vylepšování infrastruktury pro podnikání, podpoříve všechny efektivní způsoby spolupráce středních a vysokých škol s podnikateli a připravíme k prodeji areály Masarykových kasáren, Hůrka a bývalé Tesly. Chceme v Pardubicích také zavést skutečnou tradici farmářských trhů.

Co říkáte na současné zacházení se zelení v místních lesích a parcích?

Jsem rád, že se občanským sdružením nakonec podařilo zabránit kácení zhruba 120 stromů a řady keřů v Tyršových sadech, přesto i ten stávající projekt budí rozpaky, zvláště megalomanská betonová promenáda nebo umělé vodní koryto vedle silnice k zámku. Celé se to dalo pořídit o desítky milionů levněji a neúměrně drahá, kolem 8 milionů ročně, bude i údržba parku po jeho renovaci. Mimochodem za matení veřejnosti ohledně vodní plochy v Tyršových sadech dostala radnice nedávno anticenu Zavřeno. Nepovedla se ani obnova arboreta na Dukle, uvidíme, zda se z toho mladé stromky ještě vzpamatují. Abych nebyl jen kritický, revitalizace parku na Špici probíhá lépe. Na základě připomínek veřejnosti a občanských sdružení došlo v projektu k několika úpravám, které jsou z mého pohledu prospěšné. Přesto si myslím, že Pardubice potřebují Zelené v zastupitelstvu jako sůl. Jsme jediní, kdo bude opravdu důsledně bránit městskou zeleň, čímž samozřejmě nechci říci, že budeme nějak bránit kácení prokazatelně nemocných stromů.

Jak vnímáte výsledky dosluhující koalice?

Neříkám, že je vše špatně, ale negativa převažují. Základním problémem bylo, že se vůbec nepodařilo vytvořit fungující koalici a jednotlivé subjekty často hlasovaly proti sobě. Klasickým příkladem je rekonstrukce Třídy míru, kdy jedna část koalice dodnes prosazuje pěší zónu bez trolejbusů a druhá zase s trolejbusy, přitom sloupy už stojí. Je to trochu jako v Kocourkově. Závažným problémem je nevyužití příležitostí čerpání evropských peněz. Pardubice jsou na tom o dost hůř než třeba sousední Hradec Králové. Takto jsme přišli o stovky milionů korun. Teď se některé projekty honí na poslední chvíli, je kvůli tomu rozkopáno půl města najednou, což nám všem činí obtíže, ale stejně se koalici do voleb nepodaří dokončit žádný větší projekt. O otevřenosti Magistrátu hovoří ta anticena Zavřeno, o které již byla řeč. A nejedná se jen o matení veřejnosti ohledně vodní plochy v Tyršových sadech, ale i o arogantní chování vůči občanům a zneužívání sdělovacích prostředků města.

Co bude Vaší prioritou, jestliže od svých voličů získáte potřebný počet hlasů?

Chceme, aby Pardubice byly moderním a slušným evropským městem. Městem, kde ulice či náměstí žijí a neslouží jenom jako dopravní tepny, kde kultura má spoustu tváří a součástí každodennosti jsou i kousky přírody. Chceme dokončit nový územní plán, omezit hazard, aby do konce volebního období nebyly ve městě žádné herny a mít připravené projekty, kde se budeme soustředit na maximální využití evropských fondů. Za všechny bych zmínil alespoň rekonverzi Mlýnů, Přednádraží, Náhrdelník Chrudimky a Labskou stezku včetně navazujících aktivit a infrastruktury, inteligentní řízení dopravy na křižovatkách, rekonstrukce atletického stadionu na Dukle včetně jeho otevření veřejnosti a propojení s okolím, rozšíření sběru kompostovatelného odpadu atd. Do roku 2020 mohou Pardubice z evropských fondů získat až 3 miliardy korun – tentokrát to už nesmíme zvorat, jak říká s oblibou můj bývalý šéf Karel Schwarzenberg.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Exod-us


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑