Pardubice podle vás


Bartoš: S dotacemi je nutné pracovat uvážlivě

23.září 2014 12:32

Bartoš: S dotacemi je nutné pracovat uvážlivě

Rozhovor s anesteziologem a lídrem pardubických Svobodných Michaelem Bartošem.

Michael Bartoš (*1962)

Narodil se v Ostravě, v Pardubicích bydlí od roku 2002. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde v místní fakultní nemocnici pracuje jako anesteziolog. Od roku 2009 je členem Strany svobodných občanů, v současné době zastává funkci místopředsedy krajského sdružení.

V návrhu změny organizační struktury Magistrátu prosazujete zrušení celkem 4 odborů (o. informačních technologií, o. školství, kultury a sportu, o. hlavního architekta, o. rozvoje a strategie). Jaká klíčová hlediska hrála roli při výběru jednotlivých odborů, které byste rádi zrušili?

Tak nám tuto analýzu provedl pan Musílek, člen naší pracovní skupiny, který se tomuto tématu věnuje několik měsíců. Víceméně vyřadil ty odbory, jež lze nahradit soukromým subjektem. Co se týče například odboru hlavního architekta nebo IT, zde soukromý faktor může zastoupit úředníky, čímž se dá ušetřit.

Nicméně jste proti zvýhodňování některých podnikatelů na úkor jiných. Není pak tato myšlenka nekoncepční, jestliže zároveň prosazujete nahrazení části veřejné sféry soukromým sektorem?

Já si myslím, že ne. Soukromá sféra tomu daleko více rozumí, podniká v daném oboru, jsou zde odborníci. Kdežto úředník je člověk, který vykonává nějakou práci, ale sám nic nevymýšlí.

Kolik by se tímto krokem ušetřilo?

Odhadujeme okolo 30 milionů.

Svobodní mají velmi vyhraněné názory na čerpání dotací. Jsou však nějaké projekty veřejného charakteru, o jejichž dotování např. z fondů Evropské unie byste se zasazovali?

My sice z principu proti dotacím jsme, nicméně si uvědomujeme, že v komunální politice je ale potřeba určitého konsenzu. Určitě se jim nevyhneme. S dotacemi je nutné pracovat uvážlivě. Rozhodně bychom zvedli ruku, kdyby se jednalo o dotace, které budou financovat projekt typu rekonstrukce ulic, silnic či veřejného osvětlení.

Rádi byste zrušili poplatek za komunální odpad. Je to únosná myšlenka pro rozpočet města?

Mělo by se jednat zhruba o 40 milionů. Samozřejmě hledáme zdroje, kde tyto prostředky najít. Určitě se tu nabízí redukce úředníků a omezení dotací zevnitř města směrem k jednotlivým organizacím, sportovním klubům nebo některým kulturním akcím.

Mezi hlavní body vašeho programu patří také zvýšení bezpečnosti. Co navrhujete?

Když jsme projednávali otázku bezpečnosti, konkrétně fungování městské policie, jejíž zřizovatelem je magistrát, zjistili jsme, že nefunguje tak, jak by měla fungovat. Městská policie by se měla objevovat v ulicích a procházet problémové oblasti. V Bubeníkových sadech jsem městskou policii viděl jen párkrát, a to v dopoledních hodinách, kdy jejich přítomnost není potřebná.

Jaký názor mají Svobodní na obvody, jste pro či proti?

Problematiku městských obvodů jsme do programu nezařadili z jednoho prostého důvodu. Proběhlo zde referendum, jehož výsledky by se měly respektovat. Přesto si nemyslíme, že by muselo jít o jakési dogma. Dovedeme si představit dialog ohledně zrušení středových obvodů, ale zachování těch venkovských, ale s většími pravomocemi.

Mnozí politici mluví o nahrazení obvodů místními komisemi, které však oproti obvodům mají omezené pravomoce a téměř nulový rozpočet. Uvažovali byste třeba o této formě náhrady centrálních obvodů?

Musím říct, že tuto myšlenku slyším poprvé. Připomíná mi to však návrat do socialismu. Komise bez výraznějších pravomocí jsou totální nesmysl. Naopak starosta obvodu musí mít co největší pravomoce.

Dále tvrdíte, že se zasadíte o větší vliv občanů na rozhodování o podobě města. O jaké konkrétní kroky by šlo?

Jeden z prvních kroků je absolutní změna webových stránek magistrátu. Podle nás by měl na webu být viditelný dluh města v podobě tzv. dluhových hodin, které zaznamenávají pokles či navýšení dluhu. Dále chceme vytvářet ankety či diskusní fóra. Fóra by však platila pro Svobodné, zveřejňovalo by se na nich, kdo jak hlasoval a proč. Samozřejmě bychom také podpořili intenzivnější setkávání s občany.

Co bude Vaší hlavní prioritou, pokud získáte křeslo v zastupitelstvu?

Záleží na tom, zda v něm budu sedět sám, či nás tam bude pět nebo deset. Pokud tam budu sám, budu se pokoušet najít průsečík společných vizí s nějakými stranami či sdružením. Rád bych se však zasadil o vytvoření projektu na rekonstrukci chodníků v Pardubicích.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Svobodní


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑