Pardubice podle vás


Azbest na ZŠ Závodu míru

02.září 2013 17:21

Azbest na ZŠ Závodu míru

Je začátek školního roku a děti se obvykle chystají zpět do školy. Školáci z prestižní základní školy Závodu míru se však do svých lavic dostanou nejdříve v říjnu. Při plánované rekonstrukci byl totiž v některých stavebních materiálech nalezen nebezpečný azbest. Situace, která nastala, zkomplikovala celou rekonstrukci natolik, že ji nebude možné dokončit k 1.září 2013.

Než se karcinogenní látka, která však v tomto případě nepředstavovala ohrožení na životě, odstraní z budovy školy, budou děti podle ročníků navštěvovat ZŠ Dubina, ZŠ Bratranců Veverků a ZŠ Štefánikova. Harmonogram rekonstrukce byl naplánován tak, že by některé práce měly probíhat za provozu školy. Tento plán je ovšem za těchto okolností nepřípustný.

„Hledáme řešení na pár měsíců, nejpozději koncem roku by měly být veškeré práce hotovy. Po dohodě s řediteli pardubických škol počítáme s tím, že prvňáčci najdou azyl v ZŠ Štefánikova, ostatní děti z prvního stupně ve škole Bratranců Veverkových a druhý stupeň, což je zhruba 200 školáků, v základní škole na Dubině. Pro ně, pokud to bude třeba, zřídíme na Dubinu mimořádný školní spoj,“ uvedl náměstek primátorky Tauber na serveru www.pardubice.eu, 10.7.2013.

Mezi rodiči samozřejmě panuje starost o své ratolesti, a tak je přirozené, že se ptají, nebyl-li pro děti azbest nebezpečný už do doby jeho nálezu. Vedení školy uklidňuje rodiče školáků tím, že školáky tato substance nijak neohrožovala, protože vlákna, která se z ní uvolňovala byla natolik velká, že nemohla projít izolací. A za pravdu jim dávají i hygienici.

Co je vlastně azbest?

Je to látka, která se dříve používala ve stavebnictví například k zateplování. Dnes je však již její používání zakázáno. Samotná látka ve skutečnosti není jed, pouze má její vlastnosti. Nejvíce záleží na velikosti vláken. Existují 3 různé druhy. Ten nejnebezpečnější má vlákna menší než viry. Tělo se jich tedy nemůže zbavit ani je vyloučit. Vzhledem k miniaturním rozměrům vláken mohou pronikat zdí, oděvem i kůží a způsobit rakovinu již do několika měsíců od kontaminace. Vlastnosti azbestu se časem mění, avšak v Česku se tento druh prý nevyskytuje. Méně nebezpečné jsou pak azbesty s vlákny rozměry virů. Když se vlákna pohybují o velikosti bakterií, nemá látka již vlastnosti jedu.

Látka, která se v poslední době při rekonstrukcích stává noční můrou, byla minulý rok nalezena i na ZŠ Studánka. Můžeme tedy jen doufat, že tyto druhy azbestů opravdu nebyly nebezpečné a zdraví dětí nebylo ohroženo.

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie zdroj: www.minerals.cz


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑