Pardubice podle vás


Aficentrismus vs. třída Míru

17.červenec 2013 20:21

Aficentrismus vs. třída Míru

Také se vám už někdy zastesklo po staré dobré tepně Pardubic, kde obchody praskaly ve švech a kde lidé proudili v davech? Nebo snad raději vzpomínáte na plné obchodní centrum Grand, architektonický skvost, kterým se Pardubice pyšní díky Josefu Gočárovi? Komu by nechyběly tóny klavíru, které se až z nejvyššího patra linuly po celém objektu?

Co je příčinou tohoto úpadku? Obchodní komplex Afi Palác byl vybudován v roce 2008 a v současnosti čítá na 70 různých obchodů.  Na rozdíl od svého konkurenta Grandu, se dá jeho využití označit za stoprocentní. Jsou zde zaplněny všechny obchody bez ohledu na to, že pronájem v bývalém hotelu Grand je o poznání levnější.

"Pronajímáme téměř 100 procent plochy, což je u nákupního centra velmi řídký jev. Obvykle při otevření obchodních center dosahuje toto číslo 60 až 70 procent a další léta trvá, než se celé nákupní centrum pronajme," řekla marketingová manažerka Afi Paláce Zuzana Kubíčková pro server www.idnes.cz, 27.11.2011.

Konec malých obchodů


Afi Palác již vytlačil ze třídy Míru většinu obchodů a ty, které ještě zbyly, se drží „zuby, nehty“. Již před výstavbou tohoto obchodního centra znělo z úst pardubických podnikatelů, že tato stavba uvrhne bídu na všechny obchody v bývalé tepně Pardubic..

"Zlatá žíla, jak nazval magistrát centrum města, už brzy vyschne," uvedl majitel pardubické kavárny Milan Bajer pro server www.idnes.cz, 27.11.2011.

Obchodní centrum vyhnalo z centra Pardubic i takové obchody jako  je obuvnictví Baťa. Zlatník Pavel Lejhanec přisuzuje velkou výhodu Afi Paláce možností parkování. Bohužel je pravda, že parkovacích míst v centru je poskrovnu a navíc jsou všechna placená.

Úbytek lidí v centru


Před pěti lety byl pardubický bulvár ještě plný lidí, kteří zde nakupovali nebo jen procházeli. Dnes už Pardubáků v centru ubývá, často zde jen čekají na autobus. Úbytek lidí lze ještě lépe rozeznat na Perštýnském náměstí, které s výjimkou letních zahrádek a kulturních akcí zeje prázdnotou.

Nutno však dodat, že v tomto ohledu na tom nejsme tak špatně. Třeba Ostraváci by si o tolika lidech v centru mohli nechat jen zdát.

Vytoužená Machoňova pasáž


Lidé se před několika měsíci konečně dočkali otevření Machoňovy pasáže. Můžeme zde nalézt prodejnu sýru, vinárnu či renomovanou tiskárnu. Těžko říci, zda místní obchody dokážou konkurovat dravému obchodnímu centru. To ukáže až čas.

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás
zdroj fotografie: www.afi-palac.cz


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑