Pardubice podle vás


Jaká byla uplynulá divadelní sezóna ve Východočeském divadle a jaká bude ta příští?

27.červen 2013 21:24

 Uplynulá sezóna ve Východočeském divadle

Divadelní sezóna 2012/2013 se pomalu chýlí ke konci. Poslední představení VČD se odehraje v neděli 30. června a bude se jednat o muzikál Balada pro banditu na Kunětické hoře. Nezbývá tedy nic jiného, než se ohlédnout zpět a uplynulou sezónu v městském divadle zhodnotit.

Od září Východočeské divadlo Pardubice představilo osm premiér, a to jak v městském divadle, tak na Malé scéně a na Kunětické hoře. Repertoár tak obohatily hry od slavných dramatiků, nejedna komedie, absurdní drama, detektivku i muzikál. Na první pohled pestrá a atraktivní škála děl hodných repertoárového divadla, ve které si každý přijde na své. A jak lze lépe shrnout subjektivní názor poctivého diváka, než přehledným žebříčkem letošních premiér? Tady je:

1. místo – Richard III: (William Shakespeare, režie: Zdeněk Dušek, premiéry: 13. a 14. října 2012)

Jedna z nejslavnějších histrorických děl největšího z velkých dramatiků Williama Shakespeara mohla přinést jen dva výsledky: buďto naprostá pecka nebo totální fiasko. Naštěstí lze inscenaci označit za první z variant a to hlavně díky bravurnímu režijnímu zpracování. Zdeněk Dušek vsadil na nepulzující a nijak bouřlivou atmosféru, která je ale dostatečně tísnivá a působivá. Navíc hra oplývá skvěle vybraným obsazením v čele s excelujícím Martinem Mejzlíkem v titulní roli. Proto je „Richard“ jednoznačným sezónním vítězem.

2. místo – Don Juan (Moliére, režie: Kateřina Dušková, premiéry: 1. a 2. prosince 2012)

Slavná komedie ve zpracování VČD je působivým a uspokojujícím divadelním zážitkem. Na rozdíl od Richarda III. je inscenace založena na expresivitě, která je ale držena ve vkusných mezích, a hra nakonec vyústí ve velkolepé finále. Druhé místo však dostává kvůli některým samoúčelným a příliš kontrastujícím prvkům. V hlavních rolích se představili Ladislav Špiner jako Don Juan a Petr Borovec jako jeho sluha Sganarel. Oba podávají skvělé výkony.

3. místo – Poslední víkend (Agatha Christie, režie: Pavel Ondruch, premiéry: 27. a 28. dubna 2013)

Detektivní příběh nabízí klasické poutavé zpracování v dobových kostýmech s dobovými rekvizitami. Inscenace neobsahuje žádné novátorské pokusy, což je v tomto případě jedině dobře, takže se musí zavděčit snad všem. Navíc všichni účinkující přijali svůj úkol poctivě a je to na výsledku vidět. Kde jinde bychom spatřili hrajícího Radka Žáka? :). V hlavní roli exceluje Martina Sikorová.

4. místo – Charleyova teta (Brandon Thomas, režie: Milan Schejbal, premiéry: 16. a 17. února 2013)

Konverzační komedie je jedním ze základních a stále populárních děl novodobého divadla. Ve VČD se dočkala klasického zpracování, ve kterém vynikne každý vtip, jen jich nesmí být moc. V roli „Charleyovy tety“ účinkuje Petr Borovec, který si si svůj úkol evidentně velmi užívá.

5. místo – Holky z kalendáře (Tim Firth, režie: Petr Novotný, premiéry: 15. a 16. prosince 2012)

Komedie řadící se do škatulky „neurazí – nenadchne“ patří jedno obrovské plus. Uvedením této hry se dostalo velkých rolí i herečkám, jež už nepatří do té atraktivní skupiny co se obsazování týče (a tím nemyslím nic špatného, každá herečka se k této fázi propracuje). Iscenace se týká problematiky středního věku a je také určena divákům této kategorie.

6. místo – Balada pro banditu (Milan Uhde – Miloš Štědroň, režie: Michael Tarant, premiéry: 15. a 16. června 2013)

Tradiční český muzikál nabízí vše, co divák potřebuje: magičnost, romantiku, emoce – jen ne v tomto provedení. Inscenace je ale doprovázena dobře zaranžovanou folkovou muzikou a za zmínku také stojí působivá scéna.

7. místo – Pokusní králíci (Sébastien Thiéry, režie: Anna Petrželková, premiéry: 9. a 10. února 2013)

Absurdní komedie současného francouzského dramatika nadchne patrně všechny příznivce tohoto žánru. Pokud v průběhu hry předpokládáte, či snad doufáte, že děj vyvrcholí v nějaké racionální nebo reálné rozuzlení, musím Vás vyvést z omylu, neboť k ničemu takovému nedojde. Jaká škoda. Zato se ale setkáte s hereckým umem Míly Tichého a s nepřehlédnutelným charismatem Lídy Vláškové.

Inscenaci Apartmá hotelu Plaza mám v plánu zhlédnout až příští rok, takže se vy – poctiví čtenáři – můžete těšit na recenzi!

Osobní tipy na příští rok

Co nabízí divadelní sezóna 2013/2014? Opět vypadá slibně! My muzikáloví fanoušci oceníme především uvedení hry Cabaret – jednoho z nejúspěšnějších světových muzikálů - v režii Petra Novotného. Dále se můžeme těšit na jevištní zpracování slavného románu Jméno růže, kterého se ujme Petr Kracik, a inscenaci Králova řeč, jež je předlohou onoho filmu s Colinem Firthem v hlavní roli (režie rovněž Petr Novotný). Na Malé scéně se setkáme s muzikálkem Jeptišky v režii Lumíra Olšovského hrou Mrzák inishmaanský, který bude režisérským debutem Ládi Špinera. Dalšími repertoárovými novinkami budou hry A je to v pytli!, Rozbitý dždán a Západ slunce. S každou inscenací můžete samozřejmě očekávat čerstvou recenzi. Doufám, že se na následující sezónu těšíte stejně jako já!

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás

Související články


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑