Pardubice podle vás


Mrzák inishmaanský: Irský svéráz na Malé scéně

13.duben 2014 19:32

 Mrzák inishmaanský: Irský svéráz na Malé scéně

Ladislav Špiner byl před nedávnem „korunován“ nejoblíbenějším hercem Východočeského divadla. V té době už zkoušel nejnovější titul na repertoáru, avšak tentokrát z pozice režisérské.

Londýn, New York, Pardubice a Irsko

Inscenace Mrzák inishmaanský je na poli světové dramatiky relativním nováčkem. Světová premiéra této hry britského autora Martina McDonagha proběhla v prosinci 1996 na londýnském West Endu. Od té doby Mrzák obletěl svět a na West End se vrátil v roce 2013 s Danielem Radcliffem v titulní roli mrzáka Billyho. Na 20. dubna je naplánována premiéra na newyorské Broadwayi, což je tedy jen osm dní od premiéry pardubické.
Příběh tragikomedie se odehrává na irském ostrově Inishmaan v roce 1934, kdy stereotypní život místních obyvatel naruší zpráva, že na vedlejším ostrově hodlají Američané točit film. Stejně jako irská krajina i lidé z Inishmaanu mají svůj osobitý ráz a se svými specifiky denně zápasí. Mrzák Billy není výjimkou, jeho specifika jsou ale na první pohled nejzřetelnější, a proto je častým terčem posměšků. Billy se tedy rozhodne vzepřít osudu a zmizet z ostrova, kde ale nikdo není tak bezohledný, jak na první pohled vypadá.

Žádný režisér z jeviště nespadl – až na jednoho

Ladislav Špiner jako režisér se s Mrzákem nesetkal poprvé. V září 2012 si poprvé vyzkoušel své režisérské dovednosti a pod jeho vedením hra vznikla jako scénické čtení. Tentokrát se Mrzák inishmaanský na prkna Malé scény ve dvoře vrátil jako plnohodnotná inscenace a měl skutečně co nabídnout. Jedná se o titul nijak komorních rozměrů s velkým množstvím účinkujících, který by se klidně dal uvést na velké scéně. I tak ale nedocházelo k žádným zmatkům, hra má myšlenku i spád. Součástí je i hořký humor bez servítek, který ale působí lehce absurdně, čímž neuráží. Z inscenačního hlediska tento „maloscénský“ projekt obsahoval celou řadu různých vychytávek včetně originálního upozornění diváctva na zvuk mobilních telefonů v podání Petry Tenorové, o kterém se dá stručně říct: Pochopíte, až uvidíte. To ale rozhodně není vše, v čem spatřujeme invenci – každá z postav má v tomto ohledu něco „svého“.

Stodvacetiminutový kurz irské osobnosti

V roli mrzáka Billyho se představil Petr Borovec, který vedle svých jistějších a uvolněnějších kolegů (kteří tak v každém případě působili) lehce zaostával a jeho výkon byl tak nějak křečovitý. Je nutno však podotknout, že jeho repliky byly poměrně složité, musel si celou dobu udržet podobu „mrzáka“, a navíc to byla premiéra. Není tedy pochyb, že se jeho ztvárnění ještě dočká výrazného zlepšení.
Snad nejvíce prostoru v inscenaci dostaly Billyho adoptivní tety v podání Ludmily Mecerodové a Romany Chvalové. Mecerodová svou roli starostlivé a nervově lehce narušené tety Kate zvládla s přehledem a Chvalové role evidentně sedla, takže podala výkon nad svůj standard a za Mecerodovou nijak výrazně nezaostávala. Totéž, co o Romaně Chvalové, můžeme říct i o Zdeňku Rumpíkovi v roli místního zpravodaje Jehnnyho Pateena Mika, jehož osobnost přinese snad nejpřekvapivější závěr.
Z účinkujících ale nejvíce zaujme Petra Tenorová jako zrzka Helena, a to nejen proto, že z ní létají sprostá slova, kudy chodí. Tenorová se zkrátka nepřestává zlepšovat a evidentně jejímu projevu více svědčí Malá scéna.
Z dalších rolí zmiňme Bobíka Bobbyho v podání Jana Musila, který opět potvrdil, že kromě nadějného dramatika umí být i výrazným hercem. Obsazení doplňují Josef Pejchal, Radek Žák a Lída Vlášková.
Součástí inscenace jsou samozřejmě i kostýmy a poměrně bohatá scéna Dany Hávové. Jednotlivé obrazy jsou odděleny hudebními ukázkami s irskými motivy.

Tohle není špatné

O Mrzáku inishmaanském se dá stručně říct, že rozhodně stojí za vidění. Obsahuje netradiční přiostřený humor, který ale není na inscenaci to hlavní, zápletku, která má hlavu i patu, a mezi překážkami, se kterými se postavy, ale hlavně Billy, setkávají, najdeme i smíření. To vše se neobejde bez kvalitní interpretace. Mrzák zaručeně zaujme široké publikum a každá generace si v něm najde něco svého. Ladislav Špiner se svým režisérským debutem může být spokojený.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Leoš Skokan/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑