Pardubice podle vás


Miloš Zeman na Pernštýnském náměstí

12.září 2013 19:11

 Miloš Zeman na Pernštýnském náměstí

Aktualizace: 13. 9. 2013 18:57 

Miloš Zeman po diskuzi se studenty pardubického Gymnázia Dašická zamířil na oběd do Zlaté štiky. Po návštěvě Explosie v 16:15 prezidenta republiky přivítala na podiu ve středu Pernštýnského náměstí primátorka Štěpánka Fraňková. Skoro 400 lidí se přišlo podívat na hlavu republiky. Zeman se tu setkal nejenom s pozitivním ohlasem, ale i s nadávkami, pískotem a transparenty. Demonstranti také kritizovali prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který doprovázel prezidenta a po celou dobu projevu zůstával v zákulisí. Mynářova kandidatura za SPOZ byla trnem v oku dokonce i u některých podporovatelů prezidenta.

,,I skutečnost, že se naše město těšilo a těší, přízni našich prezidentů, je důkazem toho, že nemáme důvod k malomyslnosti, že Pardubice jsou pevně ukotveny jak na geografické, tak na politické mapě republiky." Takto primátorka Štěpánka Fraňková přivítala prezidenta.

Bylo skutečně podium předražené?

Prezident na začátku zmínil článek MF Dnes, který kritizoval údajně předraženou stavbu podia. Primátorka Štěpánka Fraňková sama tuto zprávu dementovala na stránkách pardubice.eu:

„V tomto týdnu na radě jsme skutečně schválili navýšení takzvaného repre fondu města o 100.000 korun, nicméně návštěva prezidenta není jediným důvodem. Dalším je třeba výjezdní seminář zastupitelů k přípravě strategického plánu města. Pokud se týká nákladů na zajištění návštěvy prezidenta republiky v Pardubicích, odhadujeme, že se budou pohybovat kolem třiceti tisíc korun.“

Vynikající rétor, vládce metafor a bonmotů

Prezident poznamenal, že dnes se rozděluje společnost nikoli na schwarzenbergovce a zemanovce, ale na ty, kteří si přejí pokračování minulé vlády, v jejímž čele by stála Miroslava Němcová, a na jejich odpůrce. Právě proto důsledně vyzval všechny občany, aby přišli k nadcházejícím říjnovým volbám. Také varoval voliče před osobnostmi, které neznají, o kterých nic neví a které by někteří chtěli volit, právě proto, že o nich nic nevědí. A doporučil budoucím voličům využití preferenčních hlasů.

„Volte konkrétní lidi, volte konkrétní programy, nenechte se ohlupovat hloupými hesly“

Zdůvodnil i své rozhodnutí nepověření Miroslavy Němcové předsedkyní vlády:


„Zabránil jsem instalaci vlády, která by byla pokračováním té vlády v demisi, se stejnými lidmi a se stejným programem.“

Neopomněl si také rýpnout do TOP 09, za což sklidil ohlušující potlesk.

„Promiňte prosím, že Miroslav Kalousek už není ministrem financí a Karel Schwarzenberg ministrem zahraničí.“

Prezident taktéž popřel, že by se zapříčinil o pád Nečasovy vlády.

„Nevtrhl jsem v policejních kuklách na úřad vlády, s Janou Nagyovou jsem nikdy nemluvil, a pokud pan Petr Nečas podal demisi a s ním jeho vláda, byl to jeho akt a myslím si, že to byl akt odpovědný.“

Návrh prezidenta k změně volebního zákona

Prezident také vyjádřil, aby občané, podobně jako v komunálních volbách, mohli sestavit kandidátky z více politických stran-tzv. panašovali. Rovněž by zvýšil počet volebních krajů, aby voliči skutečně znali kandidáty, které volí.

Video z Perštýnského náměstí

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích

Návštěva Miloše Zemana v Pardubicích


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑