Pardubice podle vás


Konfederace politických vězňů uctila památku obětí režimu

03.červenec 2014 19:01

 Konfederace politických vězňů uctila památku obětí režimu

„Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Takto se rozletím zase do polí a luk, strání a k rybníkům, na hory i v nížiny. Budu zase nespoutaná a ten klid a mír,“ stojí v posledním dopise JUDr. Milady Horákové z vězení psaném 27. 6. 1950 v 2:30 ráno – tj. pouhé tři hodiny před popravou. Stejnými slovy zahájil o necelých 64 let později (26. 6. 2014 v 17:00) předseda pardubické pobočky Konfederace politických vězňů pan Josef Stejskal setkání u pamětní desky obětí komunistického režimu na náměstí Republiky.

Příběhy bezpráví

Na akci k připomenutí Dne památky obětí komunistického režimu (který je právě v den výročí popravy Dr. Horákové – tedy 27. 6.) se sešlo několik pamětníků – např. pan Josef Čech, jehož příběh zpracovávaly v rámci projektu Příběhy bezpráví Člověka v tísni studentky Gymnázia Dašická. Zúčastnil se i zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice pplk. Vojtěch Chaura za Armádu České republiky a PhDr. Alena Vomlelová za Gymnázium Pardubice, Dašická. Společně pak k pamětní desce položili věnce a květiny se stuhou nesoucí nápis: „I DÍKY VÁM JSME SVOBODNÍ“. Již dříve toho dne přinesli k desce květiny studenti Gymnázia Mozartova.

Kritika Ratha i Semelové

Následoval již zmíněný krátký projev pana Stejskala, ve kterém nejenže vzpomněl na odkaz Milady Horákové, ale neváhal se vyjádřit i k současným tématům. Předně kritizoval slova bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, že podmínky dnešní vazby jsou srovnatelné s těmi v 50. letech – těžko by měl tenkrát přístup k informacím ze sdělovacích prostředků a těžko by mohl psát knihy. Podivil se i nad politickými aktivitami současné komunistické strany – zvláště pak „soudružky“ Semelové (poslankyně) a „dialektického materialisty“ Filipa (předsedy KSČM) a ujistil, že Konfederace politických vězňů bude vyžadovat po poslankyni Semelové omluvu za její výroky právě na téma justiční vraždy Dr. Horákové.

Zahraniční politika

Zabředl i do zahraniční politiky, když odsoudil tendence směřovat naše zájmy a spojenectví na východ, a varoval před příchodem další bratrské pomoci. Zdůraznil roli Evropské unie a Spojených států Amerických jako sil, které tomu mohou zabránit. Nakonec řekl, že ačkoliv chápe, že jejich vypravování je dnešním mladým vzdáleno asi tak, jako bylo jim vzdáleno vypravování jejich dědečků o bitvě na Piavě, je třeba si dějiny připomínat, protože kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.
Smutnou realitou je, že do projevu zasahoval neustálý hluk projíždějících aut, a zůstává otázkou, jestli je zastrčená deska na rohu budovy Krajského úřadu důstojným uctěním památky obětí totality. O přístupu oficiálních míst svědčí i to, že se pietního setkání nezúčastnil nikdo z místních politiků, ani novinářů velkých médií, přestože byli zváni.

Zájem středních škol

Na druhou stranu je povzbuzující, že je o osudy obětí komunistických represí zájem alespoň na středních školách. V rámci projektu Proti ztrátě paměti předávali studenti pamětníkům medaile s již zmíněným mottem „I díky Vám jsme svobodní“. Od Gymnázia Dašická obdrželi medaile pan Josef Čech, který prošel Jáchymovskými doly, a paní Jarmila Stránská, která byla v padesátých letech vězněna a již nikdy nemohla vykonávat své původní povolání učitelky. Gymnázium Mozartova ocenilo Josefa Jičínského a Jana Kadlece, kteří byli v PTP a Obchodní akademie Pardubice Miroslava Šlechtu, který byl odsouzen pro své náboženské přesvědčení.
Svědectví pamětníků jsou neocenitelným poučením ohledně naší historie, bohužel hodiny tikají, a jak řekl pan Stejskal, Konfederace politických vězňů přichází měsíčně zhruba o třicet členů. Je proto záslužné, když lidé s osobní vzpomínkou na hrůzy komunismu nezůstávají zapomenuti. Je třeba připomínat, že svoboda a demokracie není samozřejmostí. Koneckonců jak stojí na oné pamětní desce: „PAMATUJ, ŽE SVOBODA JE TI SVĚŘENÝM DAREM A TY JSI POVINEN JI HÁJIT!“

Jiří Etrych, redaktor portálu Pardubice podle vás

 

Konfederace politických vězňů uctila památku obětí režimu

Konfederace politických vězňů uctila památku obětí režimu

Konfederace politických vězňů uctila památku obětí režimu


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑