Pardubice podle vás


Jak se dělá komedie – aneb A je to v pytli!

22.říjen 2013 18:29

 Jak se dělá komedie – aneb A je to v pytli!

Nová divadelní sezóna je již v plném proudu a jako obvykle má za cíl přinést divákům něco nového. Východočeské divadlo se rozhodlo tento cíl splnit hned první premiérou. Loňská sezóna měla start téměř skvělý, kdy divadlo „vyplácalo“ všechny povedené tituly hned na jejím začátku, čímž byla atraktivita skvostně znějícího dramaturgického plánu brzy vyčerpána. Doufejme tedy, že divadlo nezvolilo stejný postup i letos, a pojďme si nový přírůstek na repertoáru představit.
O víkendu 19. a 20. října měla premiéry britská komedie A je to v pytli! autorského dua Ray a Michael Cooneyových. Otec a syn – mistři svého oboru - vsadili na zamotaný děj, z něhož vyplývá situační komika. Příběh se odehrává v současné Anglii, kde v pronajatém domě žijí v harmonickém manželství Linda a Tom Kerwoodovi, kteří se připravují na návštěvu sociální pracovnice paní Potterové, což je nezbytná překážka pro ty, jež si chtějí adoptovat dítě. Vše by šlo podle plánu nebýt Tomových mladších bratrů Dicka a Harryho. Linda jim sice nakázala, aby se v inkriminované době nezdržovali v okolí domu, ale nebyli by to mladší bratři, kdyby se nedostali do průšvihů, k jejichž vyřešení samozřejmě potřebují Toma. Nic z toho se však Linda nesmí dozvědět a příchod paní Potterové se nezadržitelně blíží. Sourozenecký trojlístek v čele s Tomem se tak dostává do prekérních situací, které často až hraničí se zákonem.
Zatajováním informací ve jménu blaha rodiny a zahlazováním stop se inscenace velmi podobá Úžasné svatbě – komedii, kterou Východočeské divadlo uvedlo před osmi lety. Po režijní stránce však tyto dva tituly nemají kromě části obsazení mnoho společného. Režisér Robert Bellan je v Pardubicích nováčkem, i tak se nezalekl a svého úkolu se zhostil s vervou. Ve svém provedení sází na názornost a konkrétní vyjádření. To je u představení s takovým množstvím nadsázky jedině dobře, protože i komedie si musí udržet svou „vážnou tvář“. S tímto úkolem se také muselo poprat skvěle vybrané obsazení.
Jako hlava rodiny Tom (nebo spíš hlava všech rodin, jak jistě pochopíte, až komedii uvidíte) se představil Ladislav Špiner, který podal svůj tradiční výkon. K bláznivému duchu hry se jeho teatrálnost hodí. Špiner má však ve zvyku, poté co se s postavou sžije, za účelem větší komičnosti dělat z rolí karikatury (jak se stalo třeba u holiče Tonyho v Bláznivých nůžkách nebo u Oberona ve Snu noci svatojánské), což působí jako komiku ubíjející. Doufejme tedy, že mu jeho premiérové pojetí vydrží i potom, co se dostatečně „rozkouká“.
Tomova bratra Dicka, který vede bezstarostný život a který si přivydělává drobnými podfuky, ztvárnil Josef Pejchal, a to na jedničku s hvězdičkou. Pejchalovi role sedla a roztomilého hajzlíka zahrál s lehkostí, jakou jsem u něj již dlouho neviděla. Na jevišti doslova zářil a nebylo to jen díky jeho flitrované kšiltovce.
Posledního z bratrů – pitevního asistenta Harryho ztvárňuje Petr Borovec, kterému rovněž nelze nic vytknout. Komediální role tohoto osobitého charakteru jsou zřejmě jeho šálkem kávy. Pravidelní návštěvíci divadla jistě vzpomenou jeho výkon v Charleyově tetě, která měla premiéru v únoru.
V roli Tomovy manželky Lindy se představila Martina Sikorová, upjatou paní Potterovou ztvárňuje Romana Chvalová (u které se opět setkáváme s projevem jak z recitační soutěže, u role sociální pracovnice to ovšem tolik nevadí) a Alexandr Postler si střihl již tradičně roli strážníka, se kterou umí pracovat. Ve výčtu účinkujících nám chybí ještě Petra Tenorová a Václav Dušek, kteří jako imigranti z Kosova během inscenace téměř nevysloví anglické, respektive české slovo, a Josef Vrána (alternuje Radek Žák) v roli mafiána Borise, který podstatnou část svého účinkování stráví nehnutě na kolečku.
Příznivcům klasického divadla jistě nebude vonět aktuální překlad Jiřího Fischera, který sice nejde pro slovo daleko, ale skrze trefné narážky a gagy dotváří onu „vážnou tvář“. Současné jsou rovněž kostýmy Šárky Bellanové, kdy každý kostým vypovídá o charakteru postavy, a scéna Jaroslava Bönische.
Jediným trnem v oku tohoto podařeného vkusu je nadbytek výstupů Václava Duška, který sice k roli přistupuje zodpovědně, ale monology podnapilého imigranta (a ještě ke všemu kompletně v albánštině) působí rušivě a jako stále se opakující i trochu trapně. Jinak ale inscenace překypuje energií, má štávu a spád. Některým by možná mohlo představení připadat zbytečně bláznivé a místy až absurdní, ale nebyla by to pořádná komedie, kdyby v ní nebylo veliké množství nadsázky, kterou účinkující ještě podtrhují onou smrtelnou vážností. Zároveň se hra ale nedá označit za prvoplánovou a rozhodně se nedá říct, že takových jsme už viděli několik. Jedná se o komedii, na kterou můžete jít dvakrát i třikrát a stále se budete dobře bavit. A je to v pytli! je zkrátka situační komedie, ze které by se měli komediografové učit.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Východočeské divadlo/Michal Klíma


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑