Pardubice podle vás


Hlasy. Východočeské divadlo lákalo na Müllera

09.říjen 2013 18:56

  Hlasy. Východočeské divadlo lákalo na Müllera

Kariéra charismatického zpěváka Richarda Müllera se podobá scénáři k hollywoodskému filmu: raketový vzestup na žebříčku popularity, status idola, balancování na špičce československého showbyznysu, rozvod, drogy, postupný úpadek. Dnes ale Müller dokazuje, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Právě totiž probíhá koncertní turné po České i Slovenské republice, na kterém Müller představuje některé své hity ve zcela novém hávu – spolupracuje totiž s osmičlenným vokálním seskupením Fragile a všechny jeho koncerty jsou tedy „a capella“ (bez hudebních nástrojů). Další takovou zastávkou v koncertní šňůře, která dostala příznačný název Projekt Hlasy, bylo vyprodané Východočeské divadlo.
Samotný koncert začal s drobným symbolickým zpožděním, které se však dalo prominout hned po působivém začátku. Müllerův repertoár (nebo alespoň ten, s jakým jsme se v neděli 6. října setkali) je převážně složen z klidných, lyrických – někdy až truchlivých – skladeb, které oživila energická vokální aranž. Interpretace však neztratila nic z charakteristické müllerovské niternosti.
Překvapivé bylo, že i v relativně velkém sále, jakým je Východočeské divadlo, a při počtu osmi interpretů se účinkujícím podařilo vytvořit poměrně komorní atmosféru. Jediným rušivým prvkem byla nadbytečná kulisa v podobě světélkujícího mraku, takže měla každá píseň svou světelnou show, což příliš neladilo s decentním celkovým pojetím.

Známé skladby

Bylo by nesprávné nepodotknout, že Müller i Fragile museli být s publikem opravdu spokojení. Obecenstvo každé číslo ocenilo bouřlivým potleskem a pohotově reagovalo na vtípky ze strany účinkujících, které však měl tendenci rozmazávat kapelník Braňo Kostka, takže některé prodlevy byly zbytečně dlouhé. I tak byl ale program nabitý a pestrý. Zazněly takové hity, jako je Kníže Rohan, či Štěstí je krásná věc a závěrem první poloviny byla úprava božské Bohemian Rhapsody v podání samotné skupiny Fragile. Osobně toto číslo hodnotím jako nejlepší a jsem si jistá, že za tuto verzi by se nestyděl ani sám Freddie Mercury. Jako přídavek pak po zasloužené standing ovation zazněl téměř ikonický song Po schodoch. V hledišti nebyl nikdo, kdo by zůstal bez hnutí sedět, aniž by si nepodupával nebo netleskal do rytmu.
Koncert samozřejmě nebyl určen pouze pro skalní fanoušky Richarda Müllera. Vokální zpracování přibližuje Müllerovu tvorbu generacím, které si nepamatují jeho vrcholná léta. Na scénu tak vstoupilo něco nového a neotřelého a takovéhle oživení bylo potřeba. Turné Projekt Hlasy končí 13. listopadu závěrečným koncertem v Bratislavě, s Českou republikou se Richard Müller a skupina Fragile rozloučí 4. listopadu v Hodoníně.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Ilustrační plakát


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑