Pardubice podle vás


Břízy uprostřed promenády? Měli bychom v tom vidět výhodu, míní Filip Sedlák

02.srpen 2015 12:00

 Břízy uprostřed promenády? Měli bychom v tom vidět výhodu

Nedávná návštěva ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové otevřela další spor mezi vedením města a ekologickými aktivisty. Primátor Martin Charvát (ANO) se nechal po prohlídce Tyršových sadů ministryní slyšet, že břízy uprostřed promenády nemají, co dělat, a to s tím, že bychom se v Pardubicích měli zamyslet nad ochranou přírody. Výrokem však naštval ekologické aktivisty ze spolku Chráníme stromy, kteří následně dementovali, že by za současnou podobu mohli oni.

Vedle negativních poznámek se však objevila také jedna pozitivní. Filip Sedlák, zastupitel MO I a zakladatel spolku Naše Pardubice, prohlásil, že by se Pardubice měly snažit vidět v nastalé situaci přednost a nikoli nevýhodu.

„Je to u nás raritní. V České republice se takové stavby zatím nevidí. Ono v tom je totiž kouzlo nechtěného. Tímto umístěním stromů uprostřed cesty dáváme najevo, že příroda je pro nás partner. Že nám není na obtíž, ale že si jí vážíme a chceme jí začlenit s našimi stavbami v jeden celek,” uvedl Filip Sedlák.

Chráníme stromy vs. město
Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy pro Pardubický deník uvedl, že za stromy uprostřed promenády může projektant a příslušné orgány města, kteří jeho návrh schválily. Tehdejší vedení Pardubic totiž žádost o pokácení těchto stromů stáhlo. Spolek Chráníme stromy tak předpokládal, že se cesty v parku upraví tak, aby to bylo účelné.

Vedení města by podle Sedláka mělo změnit své uvažování. Ve svých představách vidí propagační materiály, které by tuto anomálii stavěly do popředí, protože, jak sám dodává, turisté nejezdí na návštěvu, aby viděli po sté to samé v bleděmodrém.

„Proto vnímám vyjádření primátora jako vyloženě hloupé. Mluvit v souvislosti s tímto o ochraně města je nepochopení výše uvedeného. Ono totiž na této drahé promenádě nebudou jezdit autobusy, i když by se jich vešlo několik vedle sebe, ale budou zde chodit pěší, případně cyklisté. Mezi stromy jsou mezery asi tři metry, vejdete se. Vše bude bohatě nasvíceno, do stromu tedy nevrazíte,” upřesnil Sedlák.

Sedlák také odkázal na jednu ze staveb Jana Kaplického. „Šlo o můstek, který nevedl ke vchodovým dveřím přímo, ale aby se zabránilo pokácení stromu, tak šel obloukem. Tato stavba se stala jakýmsi milníkem, který dokladoval, že architektura a příroda spolu mohou souznít,” poznamenal s tím, že jedno úskalí současná podoba promenády přecejen nese. Problémem by mohl být úhyn stromů následkem věku či poškození kořenového systému díky výkopovým pracím.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Matěj Hemerka


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑